Erzurumlular’dan Maltepe’de ”Herfene Etkinliği”

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Erzurumlular Vakfı’nda düzenlenen ”Herfene Etkinliği”nde konuşan Prof. Dr. Salim El-Hassani, ”İslam uygarlığının Batı dünyasına yaptığı büyük tarihsel katkılar artık görmezden gelinemez” diye konuştu.

Maltepe Erzurumlular Vakfı’nda geleneksel olarak her ayın ilk Perşembe günü düzenlenen “Herfene Etkinliği”nde Erzurumluların sosyal alanda kaynaştığı, sohbet ve eğlencenin bir arada olduğu aktiviteler ve keyifli etkinlikler gerçekleştiriliyor. “Herfene Etkinliği”nin sohbet bölümünde, gündeme uygun konular işleniyor, Erzurum kültürü anlatılıyor.

Dadaşın yiğitlik ve mertlik sembolü Erzurum barları, Emekli TRT Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin seslendirdiği Erzurum Türküleri “Herfene Etkinliği”nin değişmezlerinden. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere Erzurumluların özellikle ilgi gösterdiği “Herfene Etkinliği” sohbet, kültür ve eğlenceyi aynı anda yaşatıyor.

Başbakanlık Müşaviri Prof. Dr. Hacı Bekir Karlıağa ve Erzurum Eski Milletvekili – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı beraberlerindeki Bilim, Teknoloji, Medeniyet Vakfı Başkanı – İngiltere Manchester Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim T.S. Al-Hassani ile katıldı.

29 Mart seçimlerinden başarıyla çıkan Pendik Belediyesi Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’da gecenin konukları arasındaydı.

Maltepe Erzurumlular Vakfı Başkanı Sinan Gedik, “her ay geleneksel olarak “Herfene Etkinliği”ne ara vermeden devam ediyoruz. Buradaki gayemiz İstanbul’da yaşayan Erzurumlu hemşerilerimizi her ayın ilk Perşembe günü bir araya getirmek, onları burada kaynaştırmak ve gelenek ve göreneklerimizi bir arada yaşatmak amacındayız” dedi.

Pendik Belediyesi Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, “Birlik, beraberlik içerisinde olabilmenin yolu bu tür etkinlikler ve kaynaşmakla olur. Vakfımızın bu etkinliği için teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ise, “Biz kökü ezelde dalı ebedde, bir milletin evlatlarıyız. Batı öldürmeyi, biz ise ölürken bile dirilmeyi anlatıyoruz” diyerek Müslümanların medeniyette çok farklı noktada olduğunu anlattı.

Yorumlar kapalı.