Başbakan ve Başbuğ Şemdinli’de

Abone Ol
Daha Fazla

Tümgeneral Gürbüz Kaya o gece olanları Org. Başbuğ’la, Başbakan Erdoğan’a anlattı.

BAŞBAKAN Erdoğan Van’da şehit askerler için düzenlenen törenin ardından, Genelkurmay Başkanı Başbuğ, bakanlar ve kuvvet komutanları ile birlikte önceki gece saldırıya uğrayan Şemdinli Tekeli Tabur Komutanlığı’na geçti. Org. Başbuğ’la aynı helikopterle tabura gelen Erdoğan’a, Tümgeneral Gürbüz Kaya brifing verdi.

57 KİŞİ GELMİŞLER

Saldırı gecesi 23.30 sularında ilk görüntülerin alındığını ve görüntü alınan bölgelere topçu atışı ve diğer ağır silahlarla ateş edildiğini belirten Tümgeneral Kaya, ilk alınan görüntülerde ateşe karşılık verilmediği için bu görüntülerin çoban, köylü, ya da kaçakçı olabileceğinin düşünüldüğünü kaydetti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da bazı basın organlarında baskını gerçekleştiren terörist sayısının 250 civarında olduğu bilgisine yer verildiğini anımsatarak, bunun gerçeği yansıtmadığını, bu rakamın doğru olmadığını söyledi.

Orgeneral Başbuğ, 57 kişilik bir saldırı grubunun bölgeye geldiğini, 23 kişilik terörist grubunun da saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan daha sonra teröristlerle ilk sıcak temasın yaşandığı, sızmaların gerçekleştiği Gediktepe Bölgesi’ni helikopterle inceledi,mevzileri ziyaret ettikten sonra sınırdaki Umurlu 9. Jandarma Sınır Bölük Komutanlığı Karakolu’na sürpriz bir ziyarette bulundu.Mehmetçikle öğle karavanası yedi.

Yorumlar kapalı.