Kemal Kılıçtaroğlu ile Abdullah Gül İstanbul’da Görüştü

Abone Ol
Daha Fazla

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine İstanbul’a geldi. Gül ile Kılıçdaroğlu’nun görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü.

THY’nin tarifeli uçağıyla Atatürk Havalimanı’na gelen Kılıçdaroğlu’nu, partisinin İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, bazı milletvekilleri ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen karşıladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör konusunda aklı ve mantığı öne alan politikalar oluşturmak gerektiğini belirterek, ”Terörü önlemede askeri ve güvenlik önlemlerinin yanında ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik önlemlerin alınması lazım” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay, İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek ve Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç ile birlikte Tarabya’daki Huber Köşkü çıkışında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül’e izlenen politikalar nedeniyle endişelerini aktardığını bildiren Kılıçdaroğlu, ”İzlenen ekonomi politikalarının teröre zemin hazırladığını ve bu konudaki endişelerimi izah ettim. Hükümetin terör olaylarına yaklaşım tarzına yönelik eleştirilerim oldu” dedi.

Kılıçdaroğlu, özellikle yargıya yönelik yapılan haksız eleştirilerin demokrasinin geleceği açısından sorunlar yaratabileceğini aktardığını söyledi.

Bir gazetecinin ”Cumhurbaşkanı Gül, bu eleştiriler karşısında neler söyledi?” diye sorduğu Kılıçdaroğlu, ”O konuda açıklamayı ben değil, Sayın Cumhurbaşkanı Gül uygun görürlerse yaparlar” yanıtını verdi.

-HALKALI’DAKİ SALDIRI-

Halkalı’daki terör olayıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ”Terör konusunda aklı ve mantığı öne alan politika oluşturmak gerekiyor. Günlük politikalarla terörün önlenemeyeceği açık. Bu konuda, terörü önlemede askeri ve güvenlik önlemlerinin yanında ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik önlemlerin alınması lazım. Eğer bütün önlemleri eş zamanda alır ve başlatırsak terörle mücadelede daha etkin sonuçlar elde edebiliriz” diye konuştu.

”Elinizde bir yol haritası var mı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, CHP’nin devleti yöneten ve iktidarda olan bir parti olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

”Dolayısıyla devletin elindeki bilgiler biz de yok. Kuşkularımı Sayın Cumhurbaşkanına anlattım. Özellikle istihbarat konusundaki bazı eksiklerin kamuoyuna yansıdığını ve bu konudaki endişelerimizi de Sayın Cumhurbaşkanına aktardım.

Kılıçdaroğlu, Halkalı’daki saldırıda yaralananları ziyaret edeceğini bildirdi.

Yorumlar kapalı.