İzmir Sular Altında

Abone Ol
Daha Fazla

İzmir’de saat 09.30’da başlayan ve yaklaşık bir saat süren sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi.

Bazı semtlerde zemin katları su basarken bir saatte metrekareye 20.6 kilogram yağmur düştüğü bildirildi. İzmir’de, dün gece saatlerinde etkili olan sağanakta, 72 yıllık Haziran ayı yağış ortalamasının yaklaşık 5 katı fazla yağış olduğu açıklandı.

Yağış nedeniyle İzmir genelinde çok sayıda ev ve işyerinin giriş katlarını su bastı. Özellikle Balçova, Fahrettin Altay, Hatay, Buca Eskiizmir’de sokaklarda biriken sular arabaların güçlükle ilerlemesine neden oldu. Bazı apartmanların giriş katları ve bahçelerini su basınca vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Bazıları kendi çabalarıyla rögar kapaklarını açarak sokaklarda biriken suları tahliye etmeye çalıştı. Bazı sokak ve caddelerde çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.

İtfaiye, cadde ve sokaklardaki suları çekerken, belediye ekipleri suların kapattığı yolları açmak için yoğun çaba sarf etti. Taşma ihtimali bulunan dere yatakları polis tarafından sık sık kontrol edildi, dere yatağı çevresindeki vatandaşlara su taşkınına karşı uyarıda bulundu.

Her yağmur yağdığında aynı sorunla karşılaştıklarını belirten vatandaşlar, "Her yağmurda bu çileyi çekiyoruz. Alt yapı sorunu çözülemediği için bu haldeyiz. Belediyeler gerekenleri yapmıyor. Bir an önce yetkililerin bu sorunu çözüme kavuşturmalarını istiyoruz" dediler.

Yorumlar kapalı.