Bdp’den Pkk’ya Ateşkes Çağrısı, Stk’lardan Pkk’ya Ateşkes Çağrısı

Abone Ol
Daha Fazla

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, "PKK ‘aktif savunma’ dediği tarzdan vazgeçmeli, tek yanlı ateş kesmeli. Hükümet açılımların içini doldurmalı. Sorunun kaynağı içeridedir. Çözüm yeri Meclis’tir" dedi.

PKK aktif savunmadan vazgeçmeli

Uras, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Açılıma devam edeceğiz" dediğine işaret ederek, şimdiye kadar yapılanlar sürdürülecekse, değişen bir şeyin olmayacağını belirtti.

"Onlarca genç fidanı toprağa düşürecek çatışma politikalarına yeniden dönüşe katkıda bulunmanın da hiçbir gerekçesi kabul edilemez" diyen Uras, sözlerini şöyle sürdürdü: "İktidar ve sorunun mağdurları isterse bu çıkmazdan dönüş ve demokratik hamlelerin yeniden yaşam bulması mümkündür.

Bunun için gecikmeden karşılıklı güven verici adımlar atılmalıdır. PKK ‘aktif savunma’ dediği tarzdan vazgeçmeli, tek yanlı ateş keserek barış tavrı ve dilinde devam etmelidir. Hükümet açılımların içini doldurmalı, mağdurların taleplerini dikkate almalı ve somut adımlar atmalı. Tutuklanan BDP’liler serbest bırakılmalı. Açılım politikası kapsamında barış için dağdan gelenlerin tutukluluk hallerine son verilmeli. Sorunun kaynağı içeridedir. Çözüm yeri Meclis’tir"

OHAL geri adım olur

Ufuk Uras, olağanüstü hal uygulaması konusundaki çağrılarının anımsatılması üzerine, "OHAL dönemi politikalarına dönmenin geri adım olduğunu" ifade ederek, idam cezası ve OHAL önerilerini "çaresizlik ifadesi" diye değerlendirdi. Uras, "çözümün siyasi ve sivil çözüm olması gerektiğini" dile getirdi.

Sivil Toplum Kuruluşlarından Pkk’ya Ateşkes Çağrısı
Bdp İstanbul Milletvekili Ufuk Uras’ın pkkya yaptığı koşulsuz ateşkes çağrısına başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi sivil toplum kuruluşlarından da destek geldi. Stk’lar bir araya gelerek bir basın duyurusu hazırlıyorlar. Sanatçılar ve kanaat önderlerinin de imzalayacağı deklarasyon ile pkkya koşulsuz ve tek taraflı ateşkes çağrısı yapılacak.

Yorumlar kapalı.