Sınırı Profesyonel Askerler Koruyacak

Abone Ol
Daha Fazla

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sek-reteri Tümgeneral Ferit Güler, Gediktepe olayı sonrasında gündeme gelen sınır birliklerinin de profesyonel askerlerden oluşturulması kapsamında bir ön çalışma başlatıldığını açıkladı.

Komando birliklerinin profesyonelleşmesinin şu anda yüzde 84 olduğunu ve Ağustos 2010’da yüzde 100’e ulaşacağını, bu birliklerin sadece operasyonel unsurlarının uzman erbaşlardan oluşacağını belirten Tümgeneral Güler, “Gediktepe olayı sonrasında gündeme gelen hudut birliklerinin de profesyonel askerlerden oluşturulması kapsamında bir ön çalışma başlatıldı.

Irak hududundan başlamak üzere, hudut birliklerinin operasyonel faaliyetlerinde görev alacak personelinin belirli bir süre içerisinde profesyonelleşmesi hedeflendi. Bu konudaki çalışma netleştiğinde kamuoyuyla paylaşılacak” dedi.

Ailesi onunla ne kadar övünse azdır

GENELKURMAY’IN KAHRAMANLIK ÖRNEĞİ SALİH ONBAŞI

Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Fahri Kır, Diyarbakır Silvan ilçesi Bağdere Jandarma Karakolu’na yapılan saldırı girişiminde şehit olan Jandarma Onbaşı Salih Albayrak’ın büyük bir kahramanlık örneği gösterdiğini söyledi: “Şehit Jandarma onbaşımız Salih Albayrak’ın ailesi kendisiyle ne kadar övünse azdır. Kendisi şehit olurken, karakoldaki silah arkadaşlarının da hayatını kurtardı.

Görevini layıkıyla yapması, dikkati ve karakol personeline kazandırdığı zaman, terörist saldırısının amacına ulaşmasını engelledi, devamında beş teröristin etkisiz hale getirilmesinde uygun şartların oluşmasını sağladı. Bu olayda teröristlerin kullandığı yöntem dikkat çekici. Bilindiği gibi, bir süreden beri vatandaşlarımızın daha rahat hareket etmelerini sağlamak için bölgedeki yol kontrol noktaları kaldırıldı.

Teröristler bu olayda da görüldüğü gibi, yol kontrol noktalarının bulunmamasını istismar ederek, sivil bir araçla karakolun önüne gelerek, bu eylemi yapmayı tasarlamış. Önce araçtan bir terörist inerek aracın arızalandığını söylemiş, ancak şehit J.Onb. Salih Albayrak’ın durumdan şüphelenip kendisini ikaz etmesi üzerine, terörist el bombası atarak, nöbetçilere ateş açmış.

Nöbetçilerle araçtan inen beş terörist arasında silahlı çatışma başlamış. Teröristlerin, çatışma esnasında 16 adet el bombası ve kısa sürede 259 adet mermi kullanmasına rağmen etkisiz hale getirilmesi, karakol personelinin başarısını göstermektedir.”

Yorumlar kapalı.