Tokhader’den Tanışma Gecesi

Abone Ol
Daha Fazla

Genel Başkanlığını CHP eski Parti Meclis Üyesi Hüsniye Kaya’nın yaptığı TOKHADER’in tanışma gecesi muhteşem bir yaz akşamına imza attı.

Toplumsal Kadın Hareket Derneği (TOKHADER) yeni oluşumunun hemen ardından ilk gecesini düzenleyerek dernek üyeleri ve gönüllü vatandaşları bir araya getirdi. Düzenlenen tanışma gecesine katılım yoğun oldu. Derneğin Genel Başkanı Hüsniye Kaya önderliğinde düzenlenen geceye; İstanbul Milletvekilleri Mehmet Sevigen ve Algan Hacaloğlu, gazeteci Yalçın Koçak, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Nail Çiftçi, CHP Kartal, Kadıköy, Ümraniye, Sultanbeyli ve Şile ilçe başkanları, bu partilerin ilçe kadın kolları ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden ilk tanışma toplantısnda, davetliler gönüllerince eğlenerek güzel bir yaz akşamı yaşadı.

“Zordur memleketimde kadın olmak”

Sunumunu derneğin genel sekreteri Gülçin Zaza’nın yaptığı gecede kürsüye çıkan genel başkan Hüsniye Kaya, “Zordur memleketimde gelinlik genç kız olmak, birkaç koyun karşılığında gelinlik giyerken, berdele boyun eğip ölen kocanın kardeşine gelin gitmek zordur” cümleleriyle konuşmasına başladı. İçten ve etkili bir konuşma yaparak davetlilerin uzun süre alkışladığı Kaya, “Zordur kadın olmak güzel memleketimde, sırtına yediğin sopaların izleri, karnından eksik edilmeyen evladın tekmeleri ile… Evden beyaz gelinlikle çıkarken, belindeki kırmızı bekâret simgesinin hakkını veremezsen eve beyaz kefenle dönmen, mümkünlerin mümkünsüzleştirildiği durumda gelin olmak zor iştir. Zordur kadın olmak, meşakkatli iştir” diyerek ülkemizde kadın olmanın zorluklarını bu duygu yüklü cümlelerle ifade etti. Kaya, çalışmaları arasında okuma yazma bilmeyen kadınlar için gönüllü öğretmenlerle birlikte kurs başlatacaklarını belirtti. Kaya konuşmasını geceye eşlik eden herkese teşekkür ederek noktaladı.

Sevigen: Yöneticimiz hep kadınlardı

Kaya’nın ardından kısa bir konuşma yapan İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ise, “Biz hayatımızın her alanında yönetimi kadınların elinden zaten alıyorduk. Çocukken annemizin bize verdiği terbiye, büyüdüğümüzde ablalarımız, evlendiğimizde eşlerimiz, çocuk sahibi olduğumuzda ise kız çocuklarımız. Onlar bizim doğruyu görmemizde en etkili kişilerdi hep. Sizler, kurmuş olduğunuz bu dernekle kadınlarımızın güzel bir yere gelmesi için büyük bir çaba sarf edeceksiniz buna eminim. Emeği geçen ve kuruluşu gerçekleştiren herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Eğlence sazlı sözlü devam etti

Akşam saatlerinde başlayan ilk tanışma gecesi, kısa bir süre sonra sıcak bir ortama dönüştü. Sanatçılar eşliğinde sazlı sözlü dinleti başladı. Türkülere eşlik eden davetliler, çalınan halay ve misket havalarıyla kendini pistte buldu, omuz omuza halaylar çekildi. Hüsniye Kaya’nın da halaya katıldığı ilk kaynaşma gecesi, muhteşem bir yaz akşamına imza atmış oldu.

Yorumlar kapalı.