Kabotaj Bayramı Kutlu Olsun

Abone Ol
Daha Fazla

Bugün Kabotaj Bayramının 84. yıldönümünü kutluyoruz. Bizim için bu bayram bu kutlamalar çok anlamlı. 8 kilometrelik sahil şeridi ile Türkiye’nin en geniş sahil şeridine sahip ilçesi Maltepe için denizin ve denizciliğin bambaşka anlamları var. Çünkü, deniz, medeniyet demektir.

Farklı coğrafyaları deniz sayesinde keşfetti insan. Deniz ekmek demektir. Binlerce yıl insan denizden ekmek yedi. Cenevizli tüccarlardan günümüzdeki Karadenizli balıkçılara, insanın umudu oldu, dostu oldu deniz. Deniz tarih demektir. Derinlerinde saklı tuttuğu batık kentler, kayıp medeniyetler bilime bir kez daha ışık tuttu, tarihin aynası oldu. Bugün deniz çöp oldu.

Fabrika atıkları, tankerlerden sızan petrol incitti denizi ve kucağındaki yaşamı. Şimdi biz Ulu önder Atatürk’ün, ‘‘Denizciliği, Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve az zamanda başarmalıyız’’ sözlerini kendimize rehber ediniyoruz. Ve Marina, yelken kulübü, denizaltı projelerimizle Maltepe’nin pusulasını ve dümenini denizle iç içe bambaşka dünyalara çeviriyoruz.

Prof.Dr. Mustafa Zengin Maltepe Belediye Başkanı

Yorumlar kapalı.