Chp İzmir İl Yönetimi İstifa Etti

Abone Ol
Daha Fazla

Kurultay öncesi Kılıçdaroğlu’na destek bildirisini imzalamayan CHP İzmir il yönetimi, toplu halde istifa etti. 21 kişilik yönetim kurulundan 4 üye, muhalefet şerhi koyarak istifalarını imzaladı. İl Başkanı Bulgun, "Oynanan oyunlar üzerine istifa ettik" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kurultayı öncesinde Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Sekreter Önder Sav’a karşı Deniz Baykal’ı destekleyen İzmir İl yönetimi istifa etti. İstifa kararını İl Başkanı Ekrem Bulgun, dün basın toplantısı düzenleyerek açıkladı:

"Basında çıkan bazı yayınlar, örgüt içindeki hareketlenmeler, yönetim kurulumuz üzerinde oynanmak istenen oyunlar göz önüne alınarak, genel merkezimizin de önünü açmak ve İzmir’de yine parti içi barışı sağlamak amacıyla yönetim kurulumuz istifaya karar vermiştir."

Siyaset hayatı boyunca yedi kez il başkanlığı yaptığını belirten Bulgun, kırgın olmadığını da söyledi. Bulgun, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na karşı olmadığı halde kamuoyunda sürekli ona cephe alan birisi olarak gösterildiğini ifade etti.
"Yeni yönetime yakın olmak isteyenler var"

Partide yeni yönetime yakın olmak isteyenlerin olduğuna işaret eden Bulgun "İl başkanı adaylarının bile şimdiden adı geçmeye başladı. İsmi geçen Rıfat Nalbantoğlu da kendisine göre bir yönetim oluşturur" dedi.

İstifa kararından önce hiçbir parti üst yetkilisiyle görüşmediğini anlatan Bulgun, parti içinde "ekip savaşları yaşandığı" yorumlarına karşılık şöyle dedi:

"Bizi istifaya mecbur kılan kimse gidin ona sorun. Onların da araştırmasını yapmak gazetecilerin görevi. Eğer yönetim kurulu üyeleri kalsaydı ve benim istifa etmem söz konusu olsaydı zaten ederdim. Ama şu anda yönetim kurulu üyeleri istifa etmek istediği için böyle oldu. Yönetim kurulu istifaya zorladı. İstifa tek taraflı bir kavramdır. Burada yapılacak tek şey yeni yönetime yardımcı olmaktır."
Önder Sav ekibinin imza topladığı iddiası

İzmir’de bir süredir Kılıçdaroğlu’nun genel başkan adaylığı için hazırlanan destek bildirisine imza atmayan Bulgun’un görevden alınacağı konuşuluyordu. CHP İzmir İl yönetiminin toplu istifasıyla sonuçlanan süreç ise iddiaya göre, şöyle gelişti:

Önder Sav ekibinin il delegelerinden imza toplama girişimi sürerken Bulgun, il yönetiminden 14 kişinin istifa edeceğini öğrendi. Tüzük gereği 11 kişinin istifasıyla il yönetimi düşecekti. Bulgun da yönetimi saat 12.00’de toplantıya çağırdı.

Bulgun, toplu istifaya karar verdi ve önceden hazırladığı metni okudu. İstifa dilekçesinde yer alan "yönetim kurulumuz üzerinde oynanmak istenen oyunlar" ifadesi tartışma yarattı. Ali Rıza Kaya, Rifat Özer, Bircan Gül ve Çetin Altındağ metne şerh koydu. Diğer üyeler ise metni imzaladı.
Bir tek Antalya görev başında

CHP’de ilk olarak İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin görevinden uzaklaştırıldı. Parti Meclisi üyeliğine seçtirilen Tekin, il başkanlığından düştü. Baykal’ı İstanbul’da karşılayan Kartal İlçe Başkanı ve CHP Genel Merkezi Gençlik Kolları Başkanı da görevlerinden ayrıldı.

CHP’de Kurultay sürecinde İzmir, Ağrı, Samsun ve Antalya il başkanları Sav’ın istediği Kılıçdaroğlu’na destek bildirisini imzalamamıştı. Adana ve Hatay ise önce imzalamamışlar, ancak son anda imza atmayı kabul etmişlerdi. Bu illerden yalnızca Antalya görev başında.

Yorumlar kapalı.