Dünya Kupası Kimin Olacak

Abone Ol
Daha Fazla

Bir ay süren dünyanın en büyük futbol şöleninde final maçı kapıya geldi dayandı. Kupa kimin olacak? Hollanda mı, İspanya mı?

32 takımın kıyasıya mücadele ettiği turnuvada akılda kalan birçok detay var…
Bazı çevreler dünyanın en zevksiz Dünya Kupası’nın yaşandığını savunurken, bazı çevreler de kalburüstü takımların elenmesiyle organizasyonun daha zevkli hale geldiği düşüncesinde…

Ancak tüm dedikodular bir yana 2010 Dünya Kupası’nda finalin adı Hollanda-İspanya oldu.

Kupa tarihinde adını ilk ve son kez 1950’de son dört takım arasına yazdıran Boğalar, bu kez daha da ilerisini gördü ve final oynamaya hak kazandı. Panzerler ise Dünya Kupası tarihinde tam kez 7 kez final oynamış ve bunların 3’ünde mutlu sona ulaşmıştı.

11 Temmuz Pazar akşamı Johannesburg’daki Soccer City Stadı’nda karşılaşacak iki ekibin yani Hollanda ve İspanya’nın şampiyona tarihinde hiç kupa kaldırmamış olması ilginç bir istatistik olarak dikkatleri çekiyor. Hollanda, 1974 ve 1978 dünya kupalarında finale yükselmesine rağmen Almanya ve Arjantin’le oynadığı iki maçta da sahadan boynu bükük ayrılmıştı. Böylelikle, pazar gecesi maçı kazanacak ekip ilk kez bu onura erişecek. Böyle bir başarıyı en son, 1998 Dünya Kupası finalinde Brezilya’yı 3-0 mağlup eden Fransa yaşamıştı.

Şimdi herkes büyük bir merak içinde o som altın kupanın kimin ellerinde yükseleceğini merak ediyor.

*Sizce hangi takım kupaya daha yakın?
*Dünya Kupası’nı kim kazanır?

Yorumlar kapalı.