Kpss Devletin Kasasını Dolduruyor

Abone Ol
Daha Fazla

Memur olma hayaliyle 3.2 milyon kişi KPSS’ye giriyor. Sınavın giriş harcı devletin kasasını doldururken, kitap ve dersane ile KPSS’ye harcanan paranın miktarı yıllık bakın ne kadarı buluyor?

Devlet memurluğu hayali ile Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) bu yıl 3 milyon 254 bin 86 aday ter dökecek. Türkiye’nin en büyük sınavı aslında büyük bir pazarı da doğuruyor. Giriş parasının yanı sıra dershaneler ve piyasada satılan kitaplarla birlikte tek bir sınav için harcanan para 1 milyar liranın üzerine çıkıyor.

KPSS’ye girmek için her bir aday 23 ile 95 TL arasında değişen harç ödüyor. Ortalama 35 TL başvuru ücreti alındığı düşünülürse, bu yıl ÖSYM’nin kasasına girecek miktar 114 milyon lirayı bulacak. Dershane ücretleri 700 TL ile 2 bin TL arasında değişirken, 500 bin memur adayının dershaneye gittiği öngörülüyor.

Ortalama bin TL’lik bir kurs maliyeti ile adayların dershaneye 500 milyon TL ödediği ortaya çıkıyor. KPSS lisans sınavı için genel yetenek ve genel kültür kitap setinin (6 kitaplık) ücreti de 60 TL’yi buluyor. CD’leriyle birlikte bazı eğitim setlerinin ücreti 100 TL’ye kadar çıkıyor. 3 milyon kişinin eğitim setlerinden aldığı hesaplanırsa, 300 milyon TL’lik de kitap masrafı ortaya çıkıyor. Sınav başvuru ücreti, dershane masrafı, kitap giderleri ve diğer harcamalarla birlikte KPSS bütçesi 1 milyar lirayı geçiyor.

99 bin memur alınacak

Üniversite mezunu 835 bin 320 adayın Kamu Personeli Seçme Sınavı bu hafta sonu yapılacak. 1 milyon 812 bin 103 ortaöğretim ve 606 bin 663 de iki yıllık yüksekokul mezunu 26 Eylül’de sınava girecek. Yılın ilk yarısında devlete 13 bin 922 yeni memur alınırken, ikinci 6 ayda yaklaşık 39 bin memurun açıktan ataması yapılacak. Bazı kuruluşlara verilen ek kadro çerçevesinde yıl sonuna kadar ayrıca 25 bin öğretmen ve 5 bin Diyanet görevlisi işbaşı yapacak.

Emniyet de 30 bin yeni polis kadrosuna atama yapabilecek. Toplamda yeni memur sayısı 99 bine çıkacak.

Yorumlar kapalı.