Tapu İstiyoruz

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Başıbüyük, Gülensu, ve Gülsuyu mahallesinden oluşan yaklaşık 1500 kişilik bir heyet Maltepe Belediyesi önüne gelerek oturma eylemi yaptılar. Yolu trafiğe kapatan eylemciler birde basın açıklaması yaptılar.
Belediye Başkan Yardımcıları Nail Çiftçi ve Cemal Atagül halkın arasına indiler. Maltepe Belediyesinden ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’den tapu sözü aldıklarını söyleyen eylemciler herkes sözünde dursun ve tapularımızı versinler dediler.
Başıbüyük, Gülsuyu ve Gülensu halkı taleplerini bir basın bülteni ile duyurdular. İşte o basın açıklaması

” Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinde uygulanmak istenen sermayedarlara küresel güçlere rantçılara halkın hakkına göz diken yalancılara göre kentsel dönüşüm helal lokma. Biz mahalleliler için ise barındığı yuvası onuru, namusu, şerefidir.
1950 yıllarında iş gücü açığını kapatmak için İstanbul’un taşı toprağı altındır sloganı ile Anadolu’nun 81 ilinden saf, temiz, çileli, ve cefakar insanları baba ocaklarından ucuz iş gücü ihtiyaçlarını karşılamak için sermaye ve küresel güçler mahallemizin kurulmasına göz yummuşlar ve teşvik etmişlerdir. Sosyal devlet vatandaşlarının barınma ve yaşamını devam ettirmesini sağlamakla yükümlü olmasına rağmen bu sorumluluktan kaçarak bu ağır yükü vatandaşımızın omuzlarına yüklemişlerdir. O yükün altında ezilmedik. Bugün ise kendimizi ezdirmeyeceğiz. Mahallemizdeki yollarımızı kendi imkanlarımızla yaptık. İçme suyumuzu mahalle çeşmelerimizi kendimiz yaptırdık. Elektrik direklerimizi paralarını ödeyerek diktik. Suyu yolu izi olmayan dağları tepeleri çilelerle mahalle yaptık. Bu süreçte ise çok ağır bedeller ödedik. Sırtlarında tuğla çimento kum taşıyan analarımız bel fıtığı babalar ve çocuklarda ucuz iş gücü oldular bunların haklarını yedirmeyeceğiz. Mahallemizde 981. ilden insanımız yaşıyor. Buralarda bir kültür mazaiği oluşturduk. Komşuluk akrabalık dostluk ilişkileri kurduk. Gece ateşlenen çocuğumuza ilaç, zamansız gelen misafirlerimiz için ekmek hatta bir kuru soğan için gecenin hangi saati olursa olsun gönül rahatlığı ile kapısını çaldık. Birlikte cenazelerimizi kaldırdık. Düğünümüze derneğimize katıldılar. Bu sıcaklığı samimiyeti dostluğu bizler kurduk, sizlere yıktırmayacağız.
29 Mart seçimlerinden önce projeleri dayatanlara halkını devlet kanalıyla polisiyle joplayan, gaz sıkan, tazikli su ile zulmeden, gözaltına alan, yaralayan, hatta mahallemize yapılan konutlardan 80 tanesini dönemin yetkilileri tarafından neden, nasıl, ne amaçla olduğunu bilmediğimiz bir şekilde polislere verildiği öğrenmiş bulunuyoruz. Ancak bu anlayışa 29 Mart yerel seçimlerinde gereken dersi halkımız vermiştir ve bundan sonrakilerde gereken dersi verecektir.
Mahallemizde adeta karargah kuranlar sabahın köründe kapımızı çalanlar sokak sokak kahve kahve ev ev dolaşanlar kendilerininde aynı mahalleli olduğunu iddia edenler özellikle Süreyyapaşa’da başhekimlik yapması münasebetiyle Başıbüyük’ün kendisi için ayrı bir önemi ve değeri olduğunu söyleyenler Başıbüyük’te ikamet eden insanların bir çoğunun kendi personeli ve mesai arkadaşı olduğunu söyleyenler haftanın bir günü belediye başkanlığı makamını mahallelerimizde yürüteceğini söyleyenler imar ve tapu sözü verenler o dönemde bizleri potansiyel oy deposu olarak görenler halkın halkçı belediyesi olacaklarını vadedenler 29 Mart yerel seçimlerinde alacaklarını aldıktan sonra 180 derece döndüler. Önce mahallemize kurdukları karargahları terk ettiler. Belediye başkanı TOKİ’ye karşıyım kentsel dönüşüme karşıyım diyor ama ne protokolleri iptal ediyor nede TOKİ’nin mahallemizden gitmesine müsade ediyor.
Belediye Başkanı başka anlatıyor, Başkan Yardımcıları, İmar Müdürleri, Meclis Üyeleri başka anlatıyor. Buradan soruyoruz 29 Mart yerel seçimlerinde bizim seçtiğimiz başkan yada Maltepe belediyesindeki otorite kim?
Halkla cambaza bak cambaza muamelesi uygulamaktan vazgeçin artık yeter.
29 Mart yerel seçimlerinde önce mahallemizi ziyaret eden milletvekilleri, il başkanı, bugünkü belediye başkanı ve meclis üyelerine sesleniyoruz.
Verdiğiniz sözleri yerine getirin. Mahallemizi tehdit eden kentsel dönüşüm projesini derhal iptal edin.
Elinde belgesi olan ve olmayan hak sahiplerinin mülkiyet sorunları tapuları verilerek çözülsün.
Mahallemizde farklı mülkiyet biçimlerini bir hale getirilerek ve anayasal hakları olan imar düzenlemesi, herkese yapılmasını aksi taktirde hakları olan imar düzenlemesi herkese yapılmasını aksi taktirde verdikleri sözleri yerine getirinceye kadar mahalle sakinleri olarak sorunlarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız ve oylarımızla seçerek teslim ettiğimiz koltuklarında rahatça oturmasına ve haklarımızın yenmesine asla müsade etmeyeceğiz.

Yorumlar kapalı.