Başbakan "Ter-Ordu Kuracağız"

Abone Ol
Daha Fazla

Teröre karşı mücadelede işbirliğini sağlamak üzere siyasi parti turuna çıkan Başbakan Erdoğan ilk durağı DSP’de “Sınır boylarında görev yapacak bir özel ordunun kurulmasını” önerdi ve destek istedi

BAŞBAKAN Erdoğan, DSP Genel Başkanı Masum Türker’e “Görevi sadece terörle mücadele olacak, uzman erbaşlardan oluşacak bir özel ordunun kurulmasını öngörüyoruz. Bunun çalışma larını tamamlamak üzereyiz” dedi ve destek istedi. Erdoğan liderlerle terör randevusunun ilk durağı DSP’ye Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Kamu Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler ile birlikte gitti. Bir saat olarak planlanan görüşme 85 dakika sürdü. Türker, “Referandum ve terör” başlıklı görüşmede referandum konusunun hiç açılmadığını açıkladı. HABERTÜRK’ün sorularını yanıtlayan Türker, Erdoğan’ın, işi sadece terörle mücadele etmek olacak bir özel ordu kurma hedefini anlattığını söyledi. Erdoğan, “Oraya giden askerler her an şehit olabileceğini bilecek. Hangi koşullarda yaşayacağını bilecek. Böylece terörün acısı da kısmen dindirilmiş olacak. Bu düzenleme ile askerin istediğini de yapmış oluyoruz” diye konuştu.

Sınırda profesyoneller olacak

Erdoğan görüşmede profesyonel askerliğin ayrıntılarını şöyle sıraladı:
* Sınır bölgelerinde sadece profesyonel askerler görevlendirilecek.
* Dağda yaşayacak olan bu askerler bölgede 5- 10 yıl arasında görev yapacak.
* Bu askerlerin daha sonra kıdem tazminatları ödenecek ve görevlerine son verilecek.
* Daha sonra ise kamuda başka bir işe girmeleri sağlanacak. Erdoğan’ın gündeme getirdiği bu modelin benzerini, HEPAR Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu önermiş, gayri-nizami harbin bütün tekniklerini bilen özel eğitimli 20 bin kişinin gerekli olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar kapalı.