Büyük Bizans Sarayı İstanbul’a Kazandırılıyor – Dr. Eguani Marta Bolognesi ile Dev Röportaj

Abone Ol
Daha Fazla

Büyük Bizans Sarayı Palatina İstanbul Projesi Derneği Başkanı Dr. Eguani Marta Bolognesi Büyük Bizans Sarayı yüzeysel araştırmalarının tamamlandığını belirterek yeraltında bulunan bu sarayın Türk tarihine, Bizans ve Osmanlı tarihine sahip çıkacak dev bir projedir. Yaklaşık 100 Bin metrekare alan içerisinde bulunan ve dünyanın en büyük projesi olarak nitelendirilen Büyük Bizans Sarayı için çalışmalar süratle ilerliyor dedi. Yüzyılın dev projesi başkanı Eguana Marta Bolognasi ile dev bir röportaj yaptık. Bizans tarihçisi olan Bolognasi ile Prof. Dr. Reha Güney, İstanbul Teknik Üniversitesi Nuran Zeren Gülersoy’un birlikte çalıştıkları bu dev proje ile ilgili detaylar, araştırmalar, incelemeler ve sonuçlarla ilgili detaylar, belgeler, fotoğraflar ve bilgiler…

Sultanahmet Projesi İlgi Bekliyor
   İtalyan Bizans tarihçisi Dr. Eguani Marta Bolognesi İstanbul’daki Büyük Bizans Sarayı ve Sultanahmet projesini hayata geçirmek için 17 yıldır araştırma yapıyor. Prof. Dr. Reha Güney ile İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir Planlamacısı Nuran Zeren Gülersoy ile birlikte Palatina İstanbul projesini dernekleştirerek yüzeysel incelemelerini tamamladılar. Palatina İstanbul Projesi Dernek Başkanı Dr. Eguani Marta Bolognesi ile dev bir röportaj gerçekleştirdik. İşte Palatina İstanbul.

Olay Gazetesi = Palatina İstanbul yani Büyük Bizans Sarayı ile Osmanlı tarihi ve eserleri hangi alanları ve nereyi kapsıyor ?

Dr. Eguani Marta Bolognesi ” Küçük Ayasofya – Sultanahmet – Mozaik Müzesinin olduğu yer – Torun Sorar ve Boucoleon sarayının bulunduğu yerlerde projesi tamamlanan ve 17 yıllık yüzeysel araştırması biten dev bir Osmanlı ve Bizans eseri yerin birkaç metre altında bulunuyor.

Olay Gazetesi : Peki Proje Neden Akamete Uğradı ?

Dr. Eguani Marta Bolognesi : Sultanahmet projesini asrın projesi olarak niteleyen tarihçilerde bu konuyu çok önemsiyorlar. Bu proje 17 yıldır yüzeysel araştırması tamamlandıktan sonra 1996 yılında ve akabindeki yıllarda yüksek anıtlar kuruluna müracaat ederek gerekli izin için müracaat ettik ancak halen bize bir cevap vermediler. Oysa bu projede İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Palatina İstanbul Derneği olacak ve bir tarihi insanlığa hediye edecektik. Bu bir tarihsel çevre projesi, kültürel kimlik için çok önemli bir projedir. Sultanahmet projesi içerisinde yeraltında kalmış hem Osmanlı tarihi, hem Bizansın tarihi ortaya çıkarılarak insanlığa hizmet etmek istiyoruz.

Olay Gazetesi :Peki Bu Projenin Sponsorları Var mı?

Dr. Eguani Marta Bolognesi : Yüksek anıtlar kurulu cevap vermediği için bizede cevap gelmediği için sponsor arayamıyoruz dolayısıyla da bulamıyoruz. Sultanahmet’de bir sosyal proje yapılsın istiyoruz. Senelerdir İstanbul tarihini araştırıyoruz. Büyük Bizans Sarayı Projesi bir hediye proje gibi düşünmek lazım. İstanbul’daki pek çok saray ve kültürel miraslarımız da restorasyon yapılmalı. Bu medeniyetler depremlere dayanıklı durumda değil.

Olay Gazetesi : Bu işe Uluslararası Hangi Kuruluşlar Destek Veriyor ?

Dr. Eguani Marta Bolognesi : Ben zaten UNESCO’nun uzman tarihçisiyim. Bu konuda Oxford Üniversitesi’nde Doktora yaptım. Marmaray projesinin UNESCO uzman danışmanıyım. UNESCO adına çalışıyoruz. Savaş istemiyoruz. Barış ve kardeşlik istiyoruz. Barış ve kardeşliğin olduğu yerde iyi işler olur. İnsanlar tarihlerine sahip çıkarlar. Türk ve İtalyan Akademistler birlikte çalışırlarsa hem ülke hem de insanlık tarihine hizmet etmiş olurlar. Esas olan tarihe sahip çıkmak, daha sonra profesyonellik ve para gelir. İzmir’de KALMAR müzesi Helen Eklund adlı arkeoloklar İzmir’de izin alarak çalışmaya başladılar. Bu arkadaşlarla da Sultanahmet’deki bir çalışma için bir araya geleceğiz. Time Travels başlıklı bir konu altında çalışma yapacağız.

Olay Gazetesi : Dr. Eguani Marta Bolognesi için İstanbul ne Anlama Geliyor ? İstanbul’da en çok neyi seviyorsunuz ?

Dr. Eguani Marta Bolognesi : İstanbul tüm dünya medeniyetlerinin ortak paydası. Muhteşem bir şehir. Denizi ve tarihi yapısı beni büyülüyor. 1999 depreminde İstanbul’a gelirken o zaman çocuğum 6 aylıktı. Ben o çocukla birlikte İstanbul’da çalışmaya gelmiştim.

Olay Gazetesi : Türkiye’de ilgili ve yetkililer size gerekli desteği veriyorlar mı ?

Dr. Eguani Marta Bolognesi : Biz İstanbul’da Bizans tarihi ve Osmanlı tarihini irdelerken Palatina İstanbul adında bir dernek kurduk. Türkiye’nin dünyadaki önemli rektörlerinden Prof. Dr. Reha Güney ile şehir planlamacısı İTÜ’den Nuran Zeren Gülersoy ile yıllardır çalışıyoruz. Türkiye’deki mevzuatı onlar biliyorlar, onlar takip ediyorlar. Türkiye’de araştırmak biraz zor olsada Türk insanı tarihini seviyor.

Olay Gazetesi : Bu röportajda sizinle bizi buluşturan ve aracılık eden Aslı Bıçakçı, Seçil Zor ve Palatina İstanbul – İstanbul Danışmanı Ayşe Mortaş ile ilgili neler düşünşüyor sunuz?

Dr. Eguani Marta Bolognesi : Bu röportajın gerçekleşmesinde sizinle bizi buluşturan Aslı Bıçakçı’ya minnettarım. Kendisi İtalya’da Master yapan çok değerli bir arkadaşımızdır. Diğerlerininde bu çalışmalarla ilgili büyük katkıları var. Biz bir aileyiz onlarda bizim ailemizin birer parçaları. Onları çok seviyoruz.

Olay Gazetesi : Bize bu röportaj fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Dr. Eguani Marta Bolognesi : Bu röportajdan 2 saat sonra ben Türkiye’de ki konferanslarımı tamamlamış olarak Roma’ya uçuyorum. Eylül ayında tekrar İstanbul’a döneceğim. Gazetenize ve ilginize sonsuz teşekkür ederim.

Palatina İstanbul Derneği ve araştırmacılar bugüne kadar neler yaptılar.

Yorumlar kapalı.