Yaptırım Paketi Kabul Edildi

Abone Ol
Daha Fazla

AB dışişleri bakanları, İran’a ilave yaptırımları onayladı. AB toplantısı sürerken basına konuşan bir diplomat, yeni yaptırımların enerji, taşımacılık, ticaret ve bankacılık sektörlerini kapsadığını söyledi. BM Güvenlik Konseyi kararlarının ötesine geçen AB’nin ek yaptırımlarının birkaç hafta içinde yürürlüğe gireceği belirtiliyor.
25 Temmuz 2010 Pazar, 14:16:52
Yaptırım paketi kabul edildi

Avrupa Birliğinin İran’ın tartışmalı nükleer programı konusunda müzakereler için masaya oturmasını sağlamak amacıyla, bu ülkeye özellikle stratejik enerji sektörünü hedefleyen geniş çaplı yeni yaptırımları kabul etti.

Yeni yaptırımlarla ilgili karar, Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları toplantısında ele alındı.

27 AB ülkesinin büyükelçilerinin Perşembe günü yaptırımların içeriği konusunda anlaşmalarının ardından oylamanın sonucuyla ilgili hiçbir şüphe bulunmuyordu. Yaptırımların büyük bölümü Salı günü yürürlüğe girecek.

AB’nin Tahran’a ağırlaştırılmış yeni yaptırımları, BM Güvenlik Konseyinin 9 Haziranda, birçok ülkenin atom silahının ön habercisi olarak gördükleri uranyum zenginleştirme faaliyetlerini sürdürmesini cezalandırmak için ilan ettiği yaptırımlar dizisinden çok daha ileriye gidiyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir diplomat, bunun AB’nin şimdiye dek İran’a veya bir başka ülkeye karşı ilan ettiği en önemli yaptırım paketi olduğunu söyledi.

Bu kez İran’ın doğalgaz ve petrol endüstrisini hedefleyen AB, yaptırım paketiyle, yeni yatırımları, teknik yardım ve teknoloji transferini, özellikle rafine etme işlemi ve doğalgazın sıvılaştırılmasını yasakladı.

Dünyanın dördüncü büyük hampetrol üreticisi İran, rafine etme kapasitesi yetmediğinden iç pazarındaki talebi karşılamak için kullandığı benzinin yüzde 40’ını ithal ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) tarafından kısa süre önce yayınlanan bir raporda, uluslararası yaptırımların İran’a benzin ve diğer petrol ürünlerinin ithalinin azalmasına neden olmasının ve bu ülkenin doğalgaz ile petrol sanayisinin gelişiminin uzun vadede "açıkça etkilemesinin" beklendiği kaydedildi.

Yaptırımlardan sadece İran değil, Avrupalı şirketler de etkilenecek

İsminin açıklanmasını istemeyen bir başka diplomat, bazı AB üyesi ülkelerin, yaptırım paketini onaylamak için kendi ekonomik çıkarlarından dolayı önemli sorunların üstesinden gelmeleri gerektiğini söyledi.

AB yaptırım paketi dolayısıyla, enerjinin dışında İran’ın gemi taşımacılığı sektörü, özellikle denizcilik şirketi IRISL ve şubeleri, Avrupa limanlarındaki sıkı kontrollerden dolayı önemli şekilde etkilenecek.

Yorumlar kapalı.