Hatay Savaş Alanına Döndü

Abone Ol
Daha Fazla

4 polis memurunun hayatını kaybettiği Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde dün gece geç saatlere kadar süren gerginlik bugün Dörtyol merkezinde yeniden alevlendi.

Devriye gezen polis otosuna düzenlenen terörist saldırı sonucu 4 polis memurunun hayatını kaybettiği Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde dün gece geç saatlere kadar süren gerginlik bugün Dörtyol merkezinde yeniden alevlendi.

Teröristler polis aracına saldırdı: 4 şehit

Dörtyol minibüs garajında doğu kökenlilerle bir grup arasında başlayan gerginliği önlemek için İlçe Kaymakamı Hayri Sandıkçı ile İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç büyük çaba gösterdi.

Dörtyol minibüs garajında karşıt görüşlü iki grubun birbirlerine taşlı sopalı saldırması sonucu olaylar çıktı. İki grubun kavgasına Çevik Kuvvet ve Jandarma ve özel harekat birlikleri panzerlerle müdahale etti. Bu sırada olay yerine gelen Kaymakam Hayri Sandıkçı ve İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, gruplarla görüşerek dağılmaları için ikna etmeye çalıştı.

Sandıkçı, doğu kökenli grubu polis kontrolünde çıkmaya ikna etti. Çıkış yapıldığı sırada doğu kökenli grup arasından bazıları slogan atınca karşı grup saldırıya geçti. Polis bu sırada gaz bombası kullanarak her iki grubu da dağıttı.

BAYRAK ASMAYAN YERLER TAŞLANIYOR

Ellerinde Türk bayrakları taşıyan yaklaşık 500 kişilik bir grup, ilçenin cadde ve sokaklarını turlayarak, Türk bayrağı asmayan ev ve işyerlerinin cam ve vitrinlerini indirdi. Ev ve işyerlerinde bayrak kontrolü yapan grubu dağıtmak için güvenlik güçleri zaman zaman gaz bombası kullandı. Her defasında değişik noktalarda toplanan grup baskınlar yaparak eylemlerini sürdürdü.

Kamyon garajında vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Dörtyol Kaymakamı Hayri Sandıkçı, vatandaşların mağduriyetinin tespit edilerek karşılanması yoluna gidileceğini bu yaşanan gerginliğin hiç kimseye fayda getirmeyeceğini, birlik ve bütünlüğün korunması gerektiğini söyledi.

Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Dörtyol Emniyet Müdürü Mustafa Yavuz Yolcu’nun ısrarlarına rağmen dağılmayan gruba İstasyon caddesinde Türk bayrağı asmadığı için vitrinini indirmeye çalıştıkları bir kuyumcu silah çekti. Esnafın silah çektiğini gören grup bir anda dağılırken, araya polisler ve jandarma komandolar girerek işyeri önünde önlem aldılar.

Silah çekilmesi olayına tepki gösteren grup sloganlar atarak Dörtyol İlk Kurşun Anıtı önüne gelip burada saygı duruşu ve İstiklal marşı okuduktan sonra dağıldılar.

Gerginliğin devam ettiği ilçede eylem yapan grubun cam ve vitrinleri indirmesi sırasında bazı vatandaşların alkışlarla destek verdiği gözlendi.

Sözkonusu grubu dağıtmak için sıkılan gaz bombalarından polis, vatandaş ve basın mensupları olumsuz etkilendi.

Yorumlar kapalı.