Erbakan Yanlıları Hayır Oyu Kullanacak

Abone Ol
Daha Fazla

Erbakan yanlıları ‘’Hayır’’ için hazırlanıyor. Erbakancılar, Numan Kurtulmuş’un yerine Mustafa Özkafa’yı hazırlıyor.

Saadet Partisi’nde olaylı kongre sonrasında Genel Başkan Numan Kurtulmuş ile Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan arasındaki çatlak derinleşti. Gazeteport’un haberine göre; SP olağanüstü kongreye gderken, Erbakancılar, 12 Eylül referandumunda “Evet” diyeceklerini açıklayan Kurtulmuş’a karşılık, “Hayır” için çalışmaya hazırlanıyor. Olağanüstü kongre için yeterli imza da toplandı.

Erbakan ile Kurtulmuş arasında esas olarak iki konuda ayrılık yaşanıyor. Erbakan’a yakın olanlar, kongrede aldığı 310 oy ile genel başkan olan Kurtulmuş’un partide tam hakimiyet sağlamasıyla birlikte, 40 yıllık ekonomik gücün de yitirilebileceği endişesini taşıyor. Bu konu partideki “maddi ayrışma” olarak öne çıkıyor.

REFERANDUM BÖLDÜ

Parti içindeki esas önemli ayrışma ise 12 Eylül referandumu için yaşanıyor. Kurtulmuş, referandumda partisinin “Evet” diyeceğini açıkladı. Erbakan ve arkadaşları ise bu karara tepki gösteriyor. Başkent kulislerini hareketlendiren CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile Adalet eski Bakanı Şevket Kazan buluşmasında da bu konunun gündeme geldiği belirtildi.

Erbakan’ın sağ kolu olan Şevket Kazan, kendilerinn ‘’Hayır’’ propogandası yapacağını Sav’a açıklarken, CHP lideri Kılıçdaroğlu da ‘’Saadet partisindeki seçimle ilgili bir görüşmedir. Ayrıntısına girmeyeceğim’’ dedi ve seçimden kastının genel seçim olmadığını vurguladı. Bin 250 delegesi bulunan SP’de olağanüstü kongre için 626 delegenin imzası yeterli bulunuyor.

YENİ VELİAHT ÖZKAFA

SP’de olağanüstü kongre yapılırsa, yeni Genel Başkan adayı olarak Fatih Erbakan’ın da adı geçiyor. Ancak hem yaşının genç olması hem de askerliğini yapmaması nedeniyle, “Genel başkanlık için henüz erken” yorumları da yapılıyor.

Erbakan’ın Kurtulmuş’un yerine işaret ettiği ismin ise, Konya eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa olduğu öğrenildi. Özkafa, halen GİK Üyesi olarak parti yönetiminde de yer alıyor. Eski GİK Üyesi Mete Gündoğan ile Anadolu Gençlik Vakfı Başkanı İlyas Tongüç´ün de isimleri adaylar arasında geçerken, AGV’nin de Erbakan’dan yana tavır alması dikkat çekiyor.

Yorumlar kapalı.