Hoşgeldin Ramazan

Abone Ol
Daha Fazla

11 Ayın Sultanı Ramazan bu gece başlıyor. İslam alemi ilk teravih namazını kılıp, ilk sahuruna kalkacak

Maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı 11 Ayın Sultanı Ramazan, geldi çattı. Açın halinden anlamamıza vesile olan, iyilik ve insani duyguları ön plana çıkartan bu bereketli ay, Ağustos ayına denk geldi. Huzurun simgesi olan bereket ayının ilk teravih namazı bu akşam kılınacak. Ayrıca tüm Müslümanlar gece sahura kalkacak ve yarın orucun ilk günü olacak.

Bu yıl 29 gün sürecek olan Ramazan dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı da çeşitli hazırlıklar yaptı. Ramazan süresince zorunlu olmadıkça hiçbir cami görevlisine izin verilmeyecek. Görevlisi olmayan hiçbir cami bırakılmayacak. Müftülüklerce Ramazan’a özel vaaz programları hazırlanacak.

16 SAAT ORUÇ
Ağustos’a denk gelen Ramazan’da, oruçlu geçen süre 16 saate yaklaşacak. Bu Ramazan’da ilk iftar Ankara’da saat 20.01’de, İstanbul’da saat 20.18’de, İzmir’de saat 20.20’de, Çanakkalede 20.27’de, Hakkari’de ise saat 19.12’de açılacak. Ramazan ayında ilk gün oruçlu geçen süre Ankara’da 15 saat 50 dakika, İstanbul’da 15 saat 57 dakika, İzmir’de 15 saat 40 dakika, Hakkari’de 15 saat 36 dakika, Çanakkale’de ise 15 saat 52 dakika olacak.

ÇADIR MESCİTLER KURULACAK
Ramazan ayının Ağustos ayına denk gelmesi sebebiyle il ve ilçe müftülükleri de harekete geçti. Bu yıl ilk kez turizm bölgelerinde, tarım işçilerinin bulunduğu yörelerde vatandaşların ibadetlerini rahat bir şekilde yerine getirebilmeleri için çadır mescitler kurulacak. Din adamlarının görev yapacağı çadır mescitler için mülki amirlerden onay alınacak.

SICAK VE ORUÇ, KAZA RİSKİNİ ARTIRABİLİR
Ramazan, aşırı sıcaklara denk gelince, uyarılar trafiğe yöneldi. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, sürücülerin özellikle şehirlerarası yollarda olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Balcıoğlu, "Aşırı sıcaklar dikkat dağınıklığına neden olur. Oruç tutanlar, güneşte uzun süreli araç kullanmamalı. Sürücüler sık sık mola yerlerinde dinlenmeli ve egzersiz yapmalı " dedi.

İFTARI SİGARAYLA AÇMAYIN
Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tevfik Özlü, iftarını sigarayla açanların ani kalp krizi, damar sertliği ve damar tıkanlığı gibi risklerle karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Prof. Dr. Özlü, "İftarda üst üste içilen sigara kolesterolü yükseltir ve nefes darlıklarına neden olur" dedi.

GÖSTERİŞLİ DAVETLER YOK
Din görevlileri Ramazan boyunca hastane, hapishane ve çocuk ıslah evlerini ziyaret edecek. İhtiyaç sahibi, öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimselerle ilgilenecek. Maddi durumu iyi olan vatandaşların gösterişli iftar davetleri vermek yerine, ihtiyaç sahiplerinin katıldığı iftarlara yönelmeleri için öncülük yapılacak.

Yorumlar kapalı.