Amerika Irak’tan Çıkıyor, Türkler Geliyor

Abone Ol
Daha Fazla

Irak Dışişleri Bakanı Zebari, ABD’nin çekilmesiyle oluşan boşluğu komşu ülkelerin doldurmaya çalıştığını belirterek ‘Amerikalılar gidiyor, Türkler ve Suriyeliler geliyor’ dedi.

Son Birlikte Ülkeden Ayrılıyor

Seçimlerin üzerinden beş ay geçmesine rağmen partilerin koalisyon hükümeti kurmakta anlaşamamaları komşu ülkelere yönelik tepkiyi de artırıyor. Irak Dışişleri Bakan Hoşyar Zebari, İtalyan gazetesi Corriere della Sera’da dün yayımlanan demecinde, “Irak’ta vahim bir iktidar boşluğu var. Bu, bizi terk eden ABD Başkanı Barack Obama’nın suçu. Komşu ülkeler, bizim siyasetimize müdahale ediyor” dedi. Zebari “Irak’ta son derece tehlikeli bir iktidar boşluğu yaratılıyor. Amerikalılar gidiyor, İranlılar, Türkler, Suriyeliler ve de başkaları geliyor. Bu bizim geleceğimiz açısından dev bir sorun. Bunu Washington’a defalarca anlatmaya çalıştım: Irak’ı kaybederlerse, tüm Ortadoğu’yu kaybederler.” diye konuştu.

Türkiye’nin aktif bir dış politika izlemesini de eleştiren Zebari “Türkiye’de dindar kesimlerin güçlenmesini nasıl değerlendirdiğine” ilişkin soruyu yanıtlarken, “Bu ciddi bir sorun. Türkler son zamanlarda Lübnan, Suriye, Gazze ve Irak’a giderek daha agresif biçimde müdahale ediyorlar. Aldıkları sonuçlar yetersiz. Ama daha önce görülmemiş biçimde faal vaziyetteler. Bunun dengelenmesi gerektiğini düşünüyorum” demesi dikkati çekti.

Yorumlar kapalı.