Maltepe’de Kara Gün

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı göreve geldiğinden bugüne yaptığı ilk basın toplantısına Olay Gazetesi’ni davet etmedi.

Maltepe’de yayın yapan Klashaber Gazetesi belediye başkanının bu uygulamasını basın özgürlüğüne yapılmış bir darbedir diyerek protesto ederek toplantıya katılmadı.
Toplantıya katılan gazetecilerden www.Haberdeimza.com’un yayın editörü Asuman Yazıcı toplantıda belediye başkanı Mustafa Zengin’e Olay Gazetesi’nin toplantıya neden davet edilmediğinin gerekçesini sorarak, bu tutumunuzu bir basın mensubu olarak KINIYORUM dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Zengin “Olay Gazetesi taraflı yayın yapmaktadır. Bize sormadan haberleri Maltepe’nin gündemine taşıyor bu nedenle kendilerini davet etmedik. Biz Aileden olanları davet ettik. Sizde öyle yayın yapacaksanız, sizede aynı davranırım” dedi.

Olay Gazetesi’ne uygulanan bu sansürün Maltepe’nin basın tarihine KARA GÜN olarak geçmiştir.

Geçtiğimiz hafta CHP Maltepe İlçe Başkanı Atagün Duygulu belediyede bir basın toplantısı yaparak Olay Gazetesi’ni de davet etmiş ve tüm sorulara açık yüreklilikle cevap vermişti.

OLAY GAZETESİ DİYOR Kİ;

20 yıldır aralıksız yayın yapan gazetemiz objektif kriterlerde yayın hayatını bugüne kadar sürdürmüştür.
   
Olay Gazetesi aynı zamanda bölgenin tarihsel gelişimini anlatan dev eserlere de imza atmıştır.

Kartal – Maltepe – Pendik Rehberleri ile bu ilçelerde spor dergileri, siyasal ve sanatsal derğiler, ses yarışmaları, şiir yarışmaları, spor yarışmaları da düzenleyerek toplumsal hayata katkılar sunmuştur.

İnternet haberciliğinde de iddialı olan gazetemiz www.istanbulolay.com adresinden de interaktif bir siteyi halkımızla paylaşmaktadır.

Yayın hayatına başladığımız günden bugüne 59 ayrı ödülle mükafatlandırıldık,

Bu ödüllerden bazıları;
MESAM, MÜYAP, Pendik Emniyet Müdürlüğü, Pendik Belediyesi, Maltepe Kaymakamlığı, Maltepe Belediyesi, Pendikspor, Kartalspor, Türk Kadınlar Birliği, Kadın Kültür Sanat Derneği, Türk Kızılay’ı, Mermerciler Odası, Pendikliler Dernekleri gibi kurumlardan ödüllere layık görüldük.

Maltepe’de yapılan 2009 mahalli idari seçimlerinde her partiye destek verdik.

Halkımız 124 bin oy verdiği CHP’yi ve Prof.Dr.Mustafa Zengin’i Maltepe’de göreve getirmiştir.

Başkan göreve başladığından bugüne;
*CHP’li Meclis Üyelerini azarladı,
*Paskalya Bayramı Kutlamaları,
*Türk Bayrakları Yerde sürünüyor,
*Topçam Belediyesi’ ne gönderilen araç,
*19 Mayıs Kitap Fuarı Pankatlarına Cinci Adnan Hoca’nın refere edilmesi,
*Sadettin Soner’in Görevi,
*Belediye’den çıkartılan işçi sayısı ile ilgili muhtelif haberlerle birlikte onlarca da belediye başkanın lehine haberler yaptık.

Bugüne kadar yaptığımız haberlerle ilgili hiçbir konuda yazılı bir AÇIKLAMA, YALANLAMA yada TEKZİP ALMADIK.

Yaptığımız her haberin belgesi zaten elimizde mevcut, yapanların cezalandırılacağı yerde yazanları “BESLEME BASIN, YANDAŞ BASIN” gibi tanımlamalarla suçlamak olsa olsa vicdansızlıktır.

Bizim gazetemiz halkın gazetesidir. Kimse bizi besleyemez, kimsenin de buna gücü yetmez. Eğer birilerinden beslendiğimizi iddia eden varsa koysun belgeyi tartışalım. İddialar ispat ister. Değilse herkesin herkesle ilgili bir iddiası var zaten.

Mış’la, dir’le, dır’la bir kurumu ve bir gazeteyi tanımlamak olsa olsa şehir efsanesidir.

Bakın daha dün ayağımızın tozuyla Hatay’daydık. Yaptığımız haberleri kişilerin menfaatine endekslemek bizden çok uzak şeylerdir.

Eski başkan Fikri Köse’yi kendi döneminde ne kadar çok eleştirdiğimizi cümle alem biliyor, bilmeyenlere de yaptığımız haberlerin belgelerini vermeye hazırız.

Bu haberleri Fikri Köse yaptırıyor demek hem Fikri Köse’ye, hem bize, hem mesleğimize yapılmış en büyük iftiradır.

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin 124 bin kişinin oyunu almış ve 600 bin nufüslu Maltepe’nin belediye başkanı olmuştur.

Artık Mustafa Zengin herkesin belediye başkanı olması gerekir, tabi ki bizimde belediye başkanımız Mustafa Zengin’dir.

Duyumlarla bir gazeteyi değerlendirme yanlışına düşen Maltepe Belediye Başkanı her soruya açık yüreklilikle cevap verebilmeli, basının önündeki sansürleri kaldırmalıdır.

Belediye başkanının bir sansür girişimine öncülük etmesi kabul edilir değildir. Belediye Başkanı Olay Gazetesi’ni ve bizleri yok sayabilir, bizde kendisini yok mu sayalım?

Kendisine yayınlanan haberlerle ilgili detaylı bilgiyi sormadığımız yönündeki eleştirilerine “iletişim kanallarınız kapalı” sözüyle cevap verelim.

Çünkü biz 3 aylık süre içersinde gerek basın müdürüne, gerek özel kalem müdürüne, gerekse cep telefonunuza bakanlara defaaten notlar bıraktık, hatta adınıza yazılı bir de faksınız olması gerekiyor.

Bunlar size ulaşmıyor yada ulaştırılmıyorsa yapacak birşeyimiz yok.

Sizin göreviniz halka hizmet etmek, bizim görevimiz halka haber vermek, siz aynı zamanda bizi engellerken, Maltepe halkının haber alma hakkını da engellemiş olmuyor musunuz?

3 ay gibi kısa bir zamanda hakkımızda bu kadar çabuk karar vermiş olmanız, ön yargıdan başka birşey değildir.

Siz bugünde, yarında yeni bir seçime kadar Maltepe’nin de Ak Partililerin de, CHPlilerin de, MHP’lilerin de size oy verenlerinde, oy vermeyenlerinde Olay Gazetesi’ninde belediye başkanısınız.

Sizin ve kadronuzun iyi yaptıklarını da yapamadıklarını da, vaadlerinizi, sözlerinizi yazmaya devam edeceğiz.

Olay Gazetesi Türk Basın Konseyi Üyesidir.
Yayınlarımızla ilgili varsa bir şikayetiniz oradan cezalandırılmamızı talep edebilirsiniz.

Ama size sadece şunu öneriyoruz.

Bizce siz YAZANLARI DEĞİL, YAPANLARI CEZALANDIRIN.

Saygılarımızla.

Yorumlar kapalı.