Oy Kullanılan Okula Molotof Attılar

Abone Ol
Daha Fazla

GAZİ MAHALLESİ’NDE BOYKOT GERGİNLİĞİ

Gazi Mahallesi’nde anayasa değişikliği referandumunu boykot edip, olay çıkaran gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

İsmetpaşa Caddesi üzerinde polise ve sokaklara molotofkokteyli atan grup, ortalığı birbirine kattı. Gazi Mahallesi’ndeki oy kullanılan bir okulun camlarını kıran grupla, polis arasında sıcak temas yaşandı. Polis, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Polis müdahalesinin ardından ara sokaklara kaçışan grup, ara ara tekrar caddeye çıkarak eyleme devam etti. Polis ve grup arasında zaman zaman kovalamaca yaşandı. Polise zor anlar yaşatan göstericiler, müdahalenin ardından ara sokaklara
dağıldı.

Seçmenleri tehdit ettiler: 20 gözaltı

Van’da oy kullanmak isteyen seçmenleri tehdit ettikleri gerekçesiyle 20 kişi gözaltına alındı. Halk oylaması dolayısıyla Van merkezde okul çevrelerinde yaklaşık 2 bin polis görev aldı.

Okul çevresindeki güvenlik kameralarının görüntülerini inceleyen ve 155 polis hattına gelen ihbarları değerlendiren emniyet müdürlüğü ekipleri, Hacıbekir, Seyyit Fehim Arvasi, Yenimahalle, Karşıyaka ve Süphan mahallelerinde oy kullanmak isteyen vatandaşları tehdit ettikleri gerekçesiyle 20 kişiyi gözaltına aldı.

Bu kişilerin emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin sürdürüldüğü bildirildi.

Batman’da 54 gözaltı

Batman’da halk oylamasının boykot edilmesi yönünde tehdit içerikli bildiri dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı 54’e yükseldi.

Edinilen bilgiye göre, kent merkezinde bir vatandaşın, bazı şahısların halk oylamasının boykot edilmesi yönünde tehdit içerikli bildiri dağıttığı yönünde Batman Emniyet Müdürlüğüne e-posta yoluyla ihbarda bulunması üzerine başlatılan çalışmalarda 24 kişi daha gözaltına alındı. Böylece gözaltına alınanların sayısı 54’e yükseldi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

NUSAYBİN’DE OLAYLAR ÇIKTI

Mardin’in Nusaybin ilçesinde referandum günü olaylar çıktı. İlçenin çeşitli semtlerinde izinsiz yapılan göstericilere polis müdahalede etti. Polise taşla karşılık verilmesi üzerine, zaman zaman arbede yaşandı. Polis, göstericileri tayzikli su ve göz yaşartıcı bombayla dağıtmaya çalıştı.

Nusaybin Atatürk Lisesi’ne göstericiler tarafından molotof atılıp, taşlı saldırıda bulunuldu. İlçede Bülent Tekdemir İlköğretim Okulu’nda oy kullanmaya giden bir imam ile eşi, göstericiler tarafından okul önünde taşlı saldırıya uğradı. Okulun içine kaçan imam ve eşi oyunu kullandıktan sonra polis gözetiminde evine götürüldü.
Nusaybin’de seçmenin sandığa gitmesini engelledikleri gerekçesiyle polis tarafından 7 kişi gözaltına alandı. İlçede tüm kepenkler kapalı bulunurken, olaylar yer yer devam ediyor.

Mardin’in Derik İlçesi’nde de fırın ve nöbetçi eczanelerin dışında tüm işyerleri kapanırken, kontak kapama eylemi de gerçekleştirildi. İlçeden bugün diğer il ve ilçelere yolcu taşıyan otobüs ve minibüsler sefer yapmadı.

İki günde 138 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, genel anlamda huzurlu bir halk oylaması yapıldığını, sandığa ilginin yüksek olduğunu belirterek, bugün vatandaşları tehdit eden, etkilemeye çalışan 18 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bakan Atalay, eşi Yıldız Atalay ile Gülen-Muharrem Pakoğlu İlköğretim Okulu’nda oy kullandı. Vatandaşların bayramını kutlayan Bakan Atalay, oy kullandığı ve tamamı kadınlardan oluşan sandık görevlilerinin ellerini tek tek sıktı.

Oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, İçişleri Bakanlığının ve güvenlik kurumlarının halk oylamasıyla ilgili çalışmalarını yürüttüğünü belirterek, emniyette ve jandarmada oluşturulan merkezler aracılığıyla seçim güvenliğiyle ilgili bilgi alındığını söyledi.

İçişleri Bakanı Atalay, şunları söyledi: "Genel anlamda çok huzurlu bir halk oylaması oluyor. Ülkemizin her köşesinde vatandaşımızın yoğun bir ilgisi var. Burada da görüyorsunuz. Dün bazı illerimizde Van, Batman, İstanbul başta olmak üzere bazı ilçelerde halk oylamasıyla ilgili vatandaşı etkilemek isteyen ve tehdit eden yaklaşık 120 kişi gözaltına alındı Türkiye’nin tamamında. Bugün de sabahtan itibaren çeşitli illerde 18 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler vatandaşımıza baskı yapmak isteyen, etkilemeye çalışan kişiler. Biz daha öncede açıkladık, bu konuda hiç bir müsamahamız olmayacak. Caddede sokakta, seçim binası çevrelerinde köşe başlarında vatandaşlarımıza endişe veren, kötü görüntü veren kişilere yönelik çalışmalarımız valilerimiz, kaymakamlarımızın kontrolünde güvenlik güçlerimiz tarafından takip ediliyor. Bugün bir üzücü olayımız Eruh ilçesinde oldu. Saat 08.05 sıralarında jandarma devriyemiz görevi yapan ekipten bir askerimiz mayın patlaması sonucu şehit oldu. Bunun dışında şu ana kadar önemli bir olayımız yok, her şey güzel gidiyor."

Silopi’de gerginlik

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum için sabahın erken saatlerinde vatandaşlar sandık başına gitti. Barış ve Demokrasi Partisinin (BDP) boykot ettiği referanduma ilginin az olduğu görüldü.

Silopi İlçe merkez belde ve köylerde kurulan 140 sandıkta 47 bin 41 seçmenin bulunduğu kent merkezi sessizliğe büründü. BDP’nin boykot ettiği referanduma oy kullanımının çok az olduğu, cadde ve sokakların tamamen boş olduğu görüldü. İlçede ayrıca esnaf kepenklerini açmadı. Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler ise sandık başlarında ve ilçede geniş güvenlik önlemi aldı. Emniyet Müdürü Selim Kan bütün vatandaşların huzurlu bir şekilde oy vermesi için emniyet tedbirlerini aldıklarını söyledi.

Öte yandan Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü polise molotof kokteyli ve taş attıkları tespit edilen 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların ifadeleri alındıktan sonra savcılığa sevk edileceği bildirildi.

Yorumlar kapalı.