İşitme Engelliler Günü İlk Kez Kutlanacak

Abone Ol
Daha Fazla

Avrupa ülkelerinde her sene Eylül ayının son Cumartesi Günü kutlanan Dünya İşitme Engelliler Günü ülkemizde ilk kez kutlanacak. Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa Zengin nezdinde Maltepe Belediyesi ve Toplumsal Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı Hüsniye Kaya’nın destekleriyle hazırlanan etkinlik Anadolu Sağırlar Federasyonu tarafından gerçekleştirilecektir.

Etkinlik 25 Eylül 2010 Cumartesi günü saat 14.00 de Maltepe Belediyesinin önünden Maltepe Meydanına kadar yapılacak işitme engelliler yürüyüşü ile başlayacaktır. Meydanda yapılacak basın açıklamasının ardından, tamamen işitme engellilerden oluşan halk dansları topluluğunun folklor ve tiyatro gösterileri sergilenecektir.

3.5 milyon işitme engellinin yaşadığı ülkemizde, işitme engelli insanlarımızın toplum içinde yaşadıkları sıkıntılar, eğitim eksikliği sorunlarının dile getirileceği ve çözüme yönelik önerilerin ve düşüncelerin ifade edileceği etkinliğe, İstanbul ilçelerinde yaşayan işitme engelli yurttaşlarımız katılacaklardır.

Etkinlik boyunca hazırlanan broşürler halka dağıtılırken, çocuklara yönelik olarak da işitme engelliler balon dağıtacaklardır.

Siz değerli basın mensuplarının da bu anlamlı güne katılımınızı rica ederiz.

PROGRAM:

14:00 Maltepe Belediye Başkanlığı önünden Maltepe Meydanına İşitme Engelliler Yürüyüşü

14:30 Maltepe Meydanı Atatürk anıtına çelenk koyma ve saygı duruşu

14:45 İstanbul temsilcisi Serkan Ural tarafından basın açıklamasının okunması (işaret dili tercümanı aracılığı ile)

15:00 Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Halk Dansları Topluluğu folklor gösterisi

15:30 Sessiz Tiyatro oyuncularının sergileyeceği “Deli Kadın Sokaklarda” isimli tiyatro gösterisi

16:30 İşitme engelliler broşürlerinin halka dağıtımı, çocuklara balon dağıtımı

17:00 Etkinliğin sona ermesi

Yorumlar kapalı.