Gazetemiz Yazarlarından Hasan Kaya Birgün Gazetesinde

Abone Ol
Daha Fazla

Gazetemiz Yazarlarından Hasan Kaya’nın Birgün Gazetesindeki Röportajı:

Türkiye’nin ilk engelli taraftar grubu Engel Tanımayan Fenerbahçeliler (ENFEB) facebooktaki sayfaları, engelli tribün istekleri ve felsefeleriyle göz dolduruyor. ENFEB’liler Türkiye’de sporu güçle eşdeğer gören profili değiştirmeye kararlı

Engelli Fenerbahçeliler bir araya gelerek Türkiye’de ilk defa engelli bir taraftar grubu kurdu. Adları, Engel Tanımayan Fenerbahçeliler yani ENFEB. Grubun mimarı ise hem fanatik bir Fenerbahçeli hem de insan hakları hukuku üzerine yüksek lisans yapmış olan Hasan Kaya. Şimdi yeşil sahalarda federasyon yöneticilerinden engelli tribünü isteyen, futbol maçlarına giriş çıkışlarda engellilerin tuvalet sorunlarından, sırada bekleme çilesine, sadece bedensel değil diğer engel gruplarını da kapsayacak sinyalizasyon vb. düzenlemelere kadar bir dizi haklarını talep eden bir grup var. Üstelik Türkiye’nin de taraf olduğu BM Engelli Hakları Sözleşmesi, engellilere pozitif ayrımcılık vaat etmiş olan ekleme yapılmış Anayasa’nın 10. maddesi ve son olarak da 2005 tarihli ve 5378 sayılı “Özürlüler ve bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun” da haklı taleplerinde önemli dayanaklar. Peki bundan sonra ne olacak? Kaya, ENFEB’in sadece Fenerbahçe değil diğer bütün kulüplerin engelli taraftarlar için bir çığır açacağını söylüyor. Çünkü Kaya’ya göre, “ENFEB sadece taraftar grubu değil. Engellilerin spordan ve sosyal faaliyetlerden yararlanmaları için sivil bir insiyatif. Düşünsenize bir protestoda yüz engelliyi bir araya getiremiyorsunuz… Maçlara ise yüzlercesi gönüllü çile çekerek geliyor. Bu potansiyeli tüm toplum adına değerlendirebiliriz. Sporu şiddet ve güç içeriğinden engelliler sayesinde temizleyebiliriz” dedi.

SLOGANLARI ENGELSİZ TRİBÜN
Engellilerin maçlarda yaşadıklarını anlatan Hasan Kaya, “Şu anda engellilerin binde beş oranında sahaya giriş kotası var. Bunu görüşmelerle arttırmak istiyoruz. Artık kanunlar değişti. Önceden engelliler refakatçileriyle gelirdi ve görme engellilerin refakatçisi alınmazdı. Maçta ne işi var? Gitsin evinde otursun denilirdi. Atılan maytaplardan sırtı yananlar, giriş görevlisinin aşağılamalarına maruz kalanlar, 14 saat yağmurun güneşin altında sıra bekleyenler olurdu. Şimdi bunların hiçbirinin mazereti kalmadı. Kulüp yöneticilerinden ve federasyondan bir an önce engelsiz tribün istiyoruz” dedi. ENFEB’in bir başka isteği ise kombine biletlerde yarı yarıya indirim uygulanması. Buna göre 2000’li yıllardan beri tribünün ön iki tarafı engellilere ayrılıyor ancak bu engelli taraftarın ‘şiddetin mağduru’ olmasına neden oluyordu. Kaya, “Burada sorun sadece engelliye maç imkanı verdim demek değil. Maçlarda tuvalete gidiş sorunları var, rampalar sadece fiziksel engellilere göre yapılmış diğerleri düşünülmemiş. Türkiye’de basket salonlarında ise engelliler için yapılmış hiçbir şey yok. Bütün engel gruplarına yönelik uyarıcı levhaların olmasını istiyoruz. Göreceksiniz spor aracılığıyla toplumda görünürlük sağlayacağız. Ayrıca maçlarda artan engeli sayısıyla kaos bitecek. Nezaket, saygı, insan hakkı ön plana çıkacak. Şiddeti tersine çevireceğiz” dedi.

Yorumlar kapalı.