Tek Tip Askerlik Rafa Kaldırıldı

Abone Ol
Daha Fazla

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, tek tip askerlik çalışması ile ilgili süreci doğrudan etkileyecek sürpriz bir çıkışta bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ‘Tek tip askerlik uygulamasına karşı olduğunu söyleyerek, "Hükümetim de buna sıcak bakmıyor. Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı bir çalışmadır, bakılır" dedi. Çelik, tek tip askerliğin hakkaniyete aykırı olduğunu vurguladı.

Çelik, Ak Parti hükümetinin, Genelkurmay’ın üzerinde çalıştığı ve çıkması beklenen tek tip askerlik uygulamasına sıcak bakmadığını açıkladı. Böylelikle, askerler ile hükümet arasında bu konuda bir mutabakat olmadığı ortaya çıktı. Hürriyet’in haberine,Çelik, TSK’nın aylardır üzerinde çalıştığı tek tip askerlik için bir takvimin söz konusu olmadığını da belirtti. Çelik, şunları söyledi:

Bakılacak
"Bu konu çok tartışılıyor. Tek tip askerliğin Başbakanlığa gelir gelmez yasal altyapısının netleşip çıkarılacağı yönünde bir algı var. 9 ay deniyor. 12 ay diyenler var. Ancak durum böyle değil. Çünkü, ben Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik olarak buna karşıyım. Hükümetim de, bu tek tip askerlik uygulamasına sıcak bakmıyor. Bu Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı bir çalışmadır. Başbakanlığa gönderirler. Bakılır. Ama sonrasında Bakanlar Kurulu’ndan nasıl çıkar, orası bilinmez. O nedenle, ‘tek tip askerlik tamam’ demek acelecilik olur.

Hakkaniyet yok
"Peki neden karşıyız? Çünkü, bazı noktalarda ciddi anlamda hakkaniyete aykırı. Herkese, ‘Bundan böyle hepiniz ne olursa olsun şu kadar sabit askerlik yapacaksınız’ diyemezsiniz. Bir doktora yapmış kişi ile ilkokul mezununa aynı süre askerlik yaptırmak doğru gelmiyor. Dışarıda işi gücü olan, uzun süreler işinden ayrı kalması sakıncalar yaratan eğitimli kişilere, sabit ve uzun süreli askerlik pek haklı olmayabilir. Ama biz her tür teklife açığız. Mesela, bedelli askerlik ve profesyonel askerlik olabilir. Zaten Sayın Başbakanımız da son açıklamalarında getirilen raporları değerlendirdiklerini söyledi."

Askerler istiyor
Tek tip askerlik çalışması son günlerin en çok merak edilen konusu. Bu çalışma, halen silah altında olan ve askerlik bekleyen yüzbinlerce genci, aileleri de dahil olduğunda toplumun büyük kitlelerini ilgilendiriyor. Bir süreden beri, Genelkurmay’ın tek tip ile ilgili bir çalışma yaptığı biliniyordu. Hatta, önceki komutan İlker Başbuğ ve şimdiki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, ağustostaki devir teslim törenlerinde bu süreci açıkça desteklediklerini ifade etmişlerdi. Orgeneral Koşaner, konuşmasında, "Bir an önce ‘tek tip’ askerlik uygulamasına geçilerek vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkân yaratılması önem arz etmektedir" derken, Başbuğ da, "Askerlik hizmetinin tek tip askerlik şekline dönüştürülmesinin uygun olacağını değerlendirmekteyiz" demişti. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise son olarak, tek tip çalışmasının Genelkurmay tarafından tamamlanıp Başbakanlık’a iletildiğini belirterek, "Bundan sonra inisiyatif Başbakanlık’ta, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Dairesi’nde" dedi.

Bedelli raporu
Başbakan Tayyip Erdoğan ise Başbuğ ile 23 Nisan’daki "bedelli askerlik" görüşmesinin ardından, "Uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir" açıklaması yapmıştı. Erdoğan’ın hafta sonu Dolmabahçe’deki gazetecilerle görüşmesinde bedelli askerliğe ilişkin, "Genelkurmay’dan rapor bekliyoruz, bakacağız" sözleri, konuyu tekrar gündeme getirdi. Halen Türkiye’de 100 bin civarında kişinin bedelli askerlik uygulaması beklediği tahmin ediliyor.

Yorumlar kapalı.