Böylesi Türkiye’de İlk Defa Yapılacak

Abone Ol
Daha Fazla

Zeytinburnu sahili doldurularak dev turist gemileri için ada inşa edilecek. Limanlar ve 10 otel turistlere hizmet verecek. Proje tamamlanınca 70 bin klişiye iş imkanı sağlanacak.

Zeytinburnu sahili doldurularak dev turist gemileri için ada inşa edilecek. Limanlar ve 10 otel turistlere hizmet verecek.

Zeytinburnu’nda 1 milyon metrekarelik alanı 49 yıllığına kiralayan Rönesans İnşaat, karadaki tesislerin yanı sıra denize de yapay ada inşa edecek. Denizin doldurulmasıyla oluşturulacak ada için çalışmalara 2011’de başlanacak.

2.5 MİLYON TURİST
Firma sahibi Erman Ilıcak, 4 yılda kamu kurumlarından 2 bin ayrı onay alarak projeyi hayata geçirme aşamasına geldiklerini söyledi. Zeyport olan tesislerin ismini Ataport olarak değiştirdiklerini belirtti. Anıtlar Kurulu’nun projeye sınırlamalar getirdiğini kaydeden Ilıcak, başlangıçta zorlandıklarını ifade etti. "Sonunda dünyadaki örneklerine bakarak güzel şeyler yaptık. İstanbul’a daha yakışır proje oldu" dedi. Deniz yoluyla İstanbul’a gelen 450 bin turistin Ataport’la 2.5 milyona çıkması bekleniyor. Ataport’ta, zengin turistleri taşıyan büyük yolcu gemisi kruvaziyerlerin yanaşabileceği limanların yanı sıra otellerin de yapılması planlanıyor.

70 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK
Yapay adada arsalar yatırımcılara satılacak.
Zeytinburnu sahilinde dev turistik gemilerin yanaşabileceği limanlar oluşturulacak.
Yabancı turistlere hizmet verecek 10 ayrı otel yapılacak.
1 milyon metrekareyi kaplayan inşaatlarda 4 yıl boyunca 15-20 bin işçi çalışacak.
Proje bitince 70 bin kişi iş bulabilecek.
Tesisler 49 yıl sonra devlete geçecek. Takvim

Yorumlar kapalı.