İstanbul Depreminin Tarihini Verdi

Abone Ol
Daha Fazla

Ülkeler Deprem Kestirme Ağı (GNFE) Türkiye Başkanı ve İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, ”Beklenen büyük Marmara depremi için en uygun tarih 2040. Bu en erken 2033’e çekilebilir” dedi.

Tsunami tehlikesiyle ilgili yaptığı çalışmalar kapsamında Marmaris’te tekneyle dolaşarak incelemelerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çalışmalarında Ege Bölgesi’nde tsunami yüksekliğinin 1-1,5 metreyi geçmeyeceği sonucunun çıktığını bildiren Ercan, şunları söyledi:

”Marmaris ve Bodrum gibi Güneybatı Anadolu’da olağan tsunami yüksekliğinin 7,5 ya da 8 şiddetinde bir deprem eşlik ederse 4-5 metre olabileceği gibi bilgiler var. Marmara’da tsunami oluşturan depremlerin oranı sadece yüzde 3. Bunlar genellikle Kuzey Marmara’daki derin deniz çukurlarının sırtlarındaki gevşek tortulların düşmesiyle oluşuyor. Oradaki tsunami yüksekliğinin de hiçbir zaman 1,5-2 metreyi geçmeyeceği ortaya çıktı. Yaklaşık 10 metrelik tsunamiler oluşacak diye bazı spekülasyonlar yapılıyor. Şu andaki teknik bilgilere göre bu kadar büyük bir tsunami tehlikesi yok.”

-EN UYGUN DEPREM TARİHİ-
2029 yılında Marmara’da büyük bir deprem olacağına ilişkin yazısının 2001 yılında yayımlandığına işaret eden Ercan, son yaptığı çalışmalarda bu tarihin biraz daha ötelenebileceğinin görüldüğünü ifade etti.

Kuzey Marmara’da iki deprem beklentisi içerisinde olduğunu yineleyen Ercan, şöyle dedi:

”Şu anda bütün bilim adamları bu noktaya geldi. Geçen hafta iki ilginç deprem meydana geldi. Biri ikinci büyük depremin olacağı odakta oluştu. Bunun ardından bir deprem daha oluştu, ama bu küçük olduğu için kimsenin dikkatini çekmedi. Bana göre İstanbul’un yakınında olan deprem 6.7’yi geçmez. Marmara’nın Silivri Körfezi’ndeki deprem ise 7.2’yi geçmez. İkisinin toplamında boşalacak enerji miktarı, 7.3’e eşittir. Bu bilgiler ışığında en uygun deprem tarihi 2040. Bu, en erken 2033’e çekilebilir.”

Ercan, İstanbul’da hemen deprem olacağına dair hiçbir bilimsel veri bulunmadığını da dile getirdi.

-”FAYLAR SABOTE EDİLEMEZ”-
”Bazı ülkelerin faylara dışardan müdahale ederek deprem oluşturduğu” iddiaları hatırlatılan Ercan, şunları kaydetti:

”Böyle bir şey asla olamaz. Bunlar insanları tedirgin edici hiçbir bilimsel dayanağı olmayan haberler. Gölcük depreminin olacağını 1967 yılından beri biliyoruz. Sürpriz bir deprem olmadı. Ayrıntılı çalışmalar yapılmıştı, uyarılarda bulunulmuştu. Yani beklenmeyen bir deprem değildi. Faylar sabote edilemez. Elimizde öyle bir bilimsel bilgi yok.”

Yorumlar kapalı.