Deprem Panelinde "Sıfır Can Kaybı" Projesi

Abone Ol
Daha Fazla

Atatürkçü Düşünce Derneği Maltepe Şubesi ve Maltepe Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu “Depremde Sıfır Can Kaybı” konulu konferans Maltepe Belediyesi Kültür Merkezi’nde, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radiodiagnostic Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şefik GÜNEY moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Konferans, Maltepe Belediye Başkanlığı Sivil Savunma Uzmanlığı’ndan Zeki ÖZMÜŞ ‘ün konuşmasıyla açıldı. Sivil Savunma Uzmanlığı’nın ne olduğu, “Sivil Savunma nedir?“ şeklinde tanımlanıp birçok insanın kurtarılması için kurulmuş bir kurum olduğu, cephe gerisinde koruyucu-kurtarıcı bir birim olduğuna değinildi. Belediye bünyesinde kurulan yedi sivil savunma servisinde toplam 95 personelin görevlendirildiği, afet ve acil durumlar için Kurtarma Ekibinde görevlendirilen 25 personelin düzenli olarak eğitin ve tatbikatlara tabi tutulduğunu malzeme ve teçhizatının da temin edildiğini ifade ettiler.

Afet Yönetimi ve Lojistik Destek Merkezi projesinin önemli bir proje olduğunu bu proje gerçekleştirildiğinde ilçemizde açık ve kapalı eğitim alanlarının olduğu, içme suyu depoları, soğuk hava depoları, barınma, yeme-içme ihtiyaçlarının depolanacağı büyük hangarların olacağı ve kesintisiz haberleşme sistemi olan ve 10 büyüklüğünde bir depreme dayanabilecek bir merkeze sahip olacağı söylenildi.

Okullara yönelik hazırlanan projelerinin olduğunu da söyleyen özmüş bunlardan bir tanesinin sınıf camlarına “Güvenlik Cam Filmleri Uygulaması” olduğunu, bu uygulama ile patlama ve deprem esnasında kırılan camların öğrencilere zarar vermesinin önlenmesinin hedeflendiği söylenildi. Diğer bir proje olarak da acil durumlarda öğrencilerin okullardan güvenli bir şekilde tahliyelerini sağlamak amacıyla koridor ve merdivenlere “Fosforlu Şerit” uygulaması projesinin olduğu belirtildi.

Maltepe Bel. Başkan Yrd. Dr. Fevzi KARAAĞAÇ’ ın talimatlarıyla konferansın sunumu gerçekleştiren Ferhan TURAN tarafından Eylül ayı içerisinde ücretsiz “Sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimi” verileceğinin duyurusu da yapıldı.

“Depremde Sıfır Can Kaybı“ projesiyle konferans konuğu Prof. Dr. Semih TEZCAN, can kaybını önleyebilmenin tek çaresinin tüm bina stokunu tarayarak, göçme riski bulunan yüzde 4 oranındaki binaları bulup ortaya çıkarmak ve sadece bu binaları yıkmak ya da güçlendirmek olduğunu ifade etti. Tezcan’ nın “Depreme nasıl hazırlıklı oluruz? “ ve “Can kaybı olmayacak şekilde binanın hasar görmesi nasıl olur? “ şeklindeki ifadesinde ise P25 Hızlı Değerlendirme Yöntemi’nin amacı izah edildi. Bu hızlı değerlendirme yöntemi ile betonarme karkas binanın şiddetli bir depremde hasar oranının 0–24 arası ağır hasarlı-göçer, 24–35 arası süpheli-şaibeli bina (gri zonda yer alan) 35–100 arası ise göçmez sınıfında olduğunu yaklaşık bir saatlik çalışma ile belirlenmesinin mümkün olabileceğini belirtti. .

İstatistiklere göre Marmara bölgesinde %6 ağır göçerli bina olduğu ve göçmenin önlenmesini hedef alan bir çalışma yapıldığı takdirde can kaybı ve göçmenin sıfıra indirgenebilir olduğu belirtildi.

Tezcan, Maltepe İlçesi’nde 46 bin binanın var olduğu, 50 ekiple çalışılırsa 9 ayda 46 bin binanın taranmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Konferansın sonunda Maltepe Belediyesi Başkan Yrd. Dr. Fevzi KARAAĞAÇ belediye adına Prof. Dr. Semih TEZCAN’a plaketini sundular.

Yorumlar kapalı.