İstanbul’da Poyraz ve Fırtına Uyarısı

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul’da 5 Günlük Hava Durumu, İstanbul 5 Günlük Hava Durumu, İstanbul Hava Durumu, Hava Durumu

Yağışlı hava tüm Türkiye’de etkisini sürdürüyor. İstanbul’da sıcaklıklar 8 derece birden düştü.

İstanbul genelinde devam etmekte olan sağanak yağış ve rüzgar öğle saatlerinden sonra kuvvetlenerek etkisini artırdı. Bu arada, yağmur ve fırtına nedeniyle İstanbul trafiği durma noktasına geldi. Kentin birçok yerinde özellikle ana caddeler kilit durumda. Okullar, kamu kuruluşları ve birçok işyerinin de bayram öncesi yarım gün çalışması nedeniyle tüm servisler aynı saatlerde çıkınca trafik adeta durdu. Evlerine gitmek isteyen vatandaşlar trafikte araçlar içinde hareket edemez duruma geldi.

TEM otoyolu Seyrantepe mevkii köprü istikametinde trafik adeta durma noktasına geldi. Yola çıkan ambulanslar da güçlükle ilerlerken, bazı vatandaşlar trafikte beklemek yerine yağmura rağmen yürümeyi tercih etti. Yürümeyi tercih eden vatandaşlar bu kez de etkili rüzgar nedeniyle zor anlar yaşadı. Okuldan çıkan öğrenciler ise, trafik sıkışık olduğu için eve yürüyerek gitmeyi tercih ettiklerini belirtti.

İSTANBUL’DA SICAKLIK 8 DERECE BİRDEN DÜŞTÜ   

Marmara’da sıcaklık 8 derece birden düştü. Soğuk havayka birlikte İstanbul’da dün öğle saatlerinden itibaren etkili olan yağmur, hayatı olumsuz etkiliyor. Yağmur nedeniyle sabah saatlerinde yollarda araç yoğunluğu oluştu. İşyerlerine gitmek için evlerinden çıkanlar trafik nedeniyle zor anlar yaşadı.

29 EKİM TÖRENİNE ERTELEME

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vatan Caddesi’nde gerçekleştirilecek olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geçit töreninin hava muhalefeti nedeniyle Pazar gününe ertelendiğini açıkladı.

Çırağan Sarayı’nda katıldığı etkinlik sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Mutlu, İstanbul’da etkili olan sağanak yağışın, yarın da öğlen saatlerine kadar devam edeceğini söyledi.

Mutlu, ”Olumsuz hava koşulları nedeniyle Vatan Caddesi’ndeki resmi geçit törenini iptal ettik. Mevzuat gereği erteleme ilk hafta sonuna yapılır. Biz de Pazar günü havanın düzelecek olması nedeniyle böyle bir karar aldık. 10.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek törende ise herhangi bir erteleme söz konusu değil. Akşam da resepsiyon olacak” dedi.

MARMARA’DA KUVVETLİ SAĞANAK

Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’de son 24 saatte aylık ortalamanın yaklaşık 2 katına varan oranlarda yağış kaydedildi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, ekim ayı uzun yıllar ortalaması metrekareye 66,6 kilogram olan Bursa’nın kent merkezinde, son 24 saatte yaklaşık 94,2 kilogram yağış düştü. Ekim ayı içerisinde Bursa’daki yağış miktarı ise 337,4 kilogram oldu. Bu oranla Bursa, uzun yıllar ortalamasının 5 katından fazla yağış almış oldu.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde 47,6 kilogram olan son 24 saatlik yağış, Karacabey’de 85,6 olarak gerçekleşti.

Çanakkale’de ise ekim ayı ortalamasının 2 katından fazla yağış oldu. Uzun yıllar ekim ortalaması 46,7 olan Çanakkale’ye son 24 saatte 105,2 kilogram yağış düştü.

Balıkesir merkezde ise aynı zaman diliminde metrekareye 47,8 kilogram yağış düştü. Uzun yıllar ekim ortalaması 39,5 kilogram olan ilde bugüne kadar gerçekleşen yağış ise 174,4 kilogram oldu.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 47, Bandırma’da 55 ve Edremit’te ise 60 kilogram yağış kaydedildi.

Etkili olan yağış nedeniyle gece boyunca Bursa’da bazı evleri su bastı, özellikle sabah saatlerinde sürücüler trafikte zor anlar yaşadı.

BAZI İDO SEFERLERİ İPTAL

İstanbul’da dün öğle saatlerinden itibaren sağanak yağmur etkili oluyor. Marmara denizinde etkisini gösteren poyraz ise dış hat deniz otobüsü ve hızlı feribot seferlerinin iptaline neden oldu.

İZMİR’İ SEL BASTI

İzmir’de gece yarısı başlayan sağanak yağışta cadde ve sokaklar nehre döndü, bazı binaların zemin katlarını su bastı.

Yurdun batı kesiminde etkisini gösteren yağmur İzmir’de de etkili oldu. Bugün saat 02.00 sıralarında başlayan ve bir saat kadar süren şiddetli yağmurda logarlar ve ızgaralar taştı. Şehir içinde cadde ve sokaklar nehre dönerken, araçlar yolda ilerlemekte güçlük çekti. Bazı binaların su baskınına uğrayan zemin katlarındaki ev ve işyerleri zarar gördü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çok sayıda personel ve araçla gece boyunca baskın ihbarlarına koştu. Tıkanan rögar ve ızgaraların açılıp, suların tahliye edilmesine çalışıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı yetkililer, yaklaşık 10 evde su baskınının meydana geldiğini belirterek, “Su ile dolan bazı cadde ve sokaklarda tahliye çalışmaları yapılmakta. Dere yatakları, alt geçitler gibi kritik noktalarda da ekipler çalışmaları sürmekte” dedi.

İzmir Meteroloji Bölge Müdürlüğü de kent merkezine 11 kilogram, Gaziemir’e de 12.6 kilogram yağmur suyunun düştüğünü, yağışların akşam saatlerinde etkisini yitireceğini söyledi.

İstanbul’da 5 Günlük Hava Durumu

Yorumlar kapalı.