Polis Olacaklar Elemeler Belli Oldu

Abone Ol
Daha Fazla

Emniyetin alacağı 10 bin yeni polis için üniversite mezunu olmak yetmiyor. Aşırı kel olanlar ile vücudunda kalıcı dövmesi bulunanlar polisliğe alınmayacak.

Mesleğe alınacak polisleri çeşitli rütbelerden belirlenmiş 143 polisin bulunduğu değerlendirme komisyonu seçecek. Bu komisyonda görev yapacak polisler eğitimden geçirildi. Polislere kurs sonunda, 28 maddeden oluşan "Mülakatta dikkat edilecek hususlara" ilişkin not verildi. Notun bir maddesinde, "Vücudunun neresinde olursa olsun her türlü kalıcı dövme ve benzeri uygulamaları olanlar elensin" denildi.

KELLİK DERECELERİ VAR

Üniversite mezunu erkek adaylarda sadece dövmeye bakılmayacak. 4,5 ve 6’ıncı kategoride kel olan adayların da mülakatta elenmesi kararlaştırıldı.

Hamilton sınıflamasına göre Tip-1, Tip-2 ve Tip-3’e girenlerde sorun yok. Ancak hamilton sınıflamasında Tip-4, Tip-5 ve Tip-6 olanların öğrenciliğe kabul edilemeyecekleri belirtildi. Bu sınıfa giren kellik fotoğrafları da bilgi dosyasında detaylarıyla belirtildi. Ancak her üç kategoriye girenlerin elendikleri takdirde dava açabilecekler.

Eğitim Daire Başkanlığı, mülakata alınacak 28 bin polis adayına genel kültürden oluşan 80 ayrı konu belirledi. Adaylar torbadan seçecekleri konu hakkında komisyona bilgi verecek. Komisyon üyeleri adayın anlatımı, diksiyonu, konuya hakim olması ve özgüvenine göre seçim yapacak.

Yapılacak mülakatın ardından 9 bin 500 erkek ile 500 bayan aday, ikinci aşamada beden eğitimi testine tabi tutulacak.

KEKEMELİK DE POLİSLİĞE ENGEL

Ayrıca aşağıda sayılan kusurları bulunanlar da polis olmayacak:
-5 metreden bakıldığında yüzünde eşgal belirleyici nitelikte izi olanlar
-Yarık damak ve yarık dudağa sahip olanlar
-Tam renk körlüğü varsa
-Gözde gözkapağı düşüklüğü, şaşılık, irislerdeki renk farklılığı, göz kapağına ait ameliyat bulgusu varsa
-Kulakta eşkal belirleyici ya da fonksiyon kaybına sebep olabilecek nitelikte şekil bozukluğu olanlar
-Kekemelik ya da benzeri konuşma bozukluğu olanlar

Yorumlar kapalı.