Bir Şampiyonlukta Orhan Gazi Lisesi’nden

Abone Ol
Daha Fazla

Güzin Dinçkök İlköğretim Okulunun Halk Oyunları Türkiye Birinciliğinin ardından, Orhangazi Lisesi de Türk Halk Müziği Koro grubuyla 24.06.2009 günü Kahramanmaraş’ta yapılan Liselerarası Türk Halk Müziği Koro yarışmasında 3 dalda Türkiye birinciliği kazandı.

1972 yılında eğitime başlayan Orhangazi Lisesi adını, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu olan Osman Gazinin oğlu, İkinci Osmanlı Padişahı olan Orhan Gaziden almaktadır. Bilindiği gibi 1329 yılında yapılan Maltepe (Palekanon) savaşında Orhan Bey otağını Orhangazi lisesi bölgesine kurduğundan dolayı lisenin ismi Orhangazi olarak verilmiştir. Eğitim hayatında bir çok başarıya imza atan Orhangazi Lisesi belki de en önemli ve güzel ödülünü, Liselerarası Türk Halk Müziği Korosu dalında Türkiye birincisi olarak almıştır.

Finalleri Kahramanmaraş ilinde 24.06.2009 günü yapılan Liselerarası Türk Halk Müziği Koro Yarışmasında Koro, Solo ve Koro Şefliği dallarında Türkiye Birinciliği kazanmıştır.

Önceki gün Maltepe Belediyesi Yılmaz Mızrak Sahnesinde gerçekleştirilen mini konserde öğrenciler, izleyenlere Halk Müziği Ziyafeti sundular. Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur, Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin, Maltepe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar, Maltepe Sağlık Grup Başkanı Mustafa Özdemir, Okul idarecieleri ve öğrenci yakınları geceye iştirak ettiler. Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur, Maltepe’nin tanıtımına katkılarından dolayı Okul Müdürü Yılmaz Polatdemir ve emeği geçen diğer idarecileri “Takdir” ile ödüllendirdi. Öğrencileri de tek tek tebrik eden Okur, hediyelerini de takdim etti. Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin de başarılarından dolayı öğrencilere hediyeler vererek, devamını diledi.

Gecede kısa bir konuşma yapan Kaymakamımız Ahmet Okur, “bu başarının dünyanın tek madalyalı şehri Kahramanmaraş’ta kazanılması başka bir önem ifade ediyor. Söylediğiniz türkülerde, Anadolu’nun yaşanmış hikayelerini gerçek manada hissettik. Duygulara tercüman olup yorumladığınız güzel türkü ziyafeti için her birinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Program, Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait söylenen türküler eşliğinde sona erdi.

Yorumlar kapalı.