BAŞÖRTÜ SORUNU DEĞİL, ÇÖZÜMÜ İSTİYORUZ !

Abone Ol
Daha Fazla

Her yıl olduğu gibi tartışılan fakat bir türlü çözüm bulunamayan başörtüsü tartışmalarıyla ilgili (SAMED) Sultanbeyli Anadolu İmam hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Basın Sözcüsü Eyüp Çamur dernek binasında açıklamada bulundu.Eyüp Çamur basın bildirisinde çözümün adresini gösterdi.

Bilindiği üzere ülkemizde son günlerin en önemli gündeminden biriside başörtüsü sorunudur. Her kafadan bir ses çıkıyor ve çözüm üretmek yerine sorun üretmeyi başaranların sayısı bir hayli fazla !

Başörtüsü zulmüne maruz kalan kurumların başında İmam Hatip Liselerimiz ve bu kurumdan mezun olup Üniversitelere yerleşen kardeşlerimiz geliyor.

Sorunun çözümü kısa ve net : Başörtüsüne Özgürlük !

Yıllardan beri üniversitelerimizde ve sonradan icat edilmiş kamusal alan diye tabir edilen birçok yerde başörtüsü yasağı uygulanmaktadır. Başörtüsünü yasaklayan hiçbir anayasa veya yasa metni olmamasına rağmen, bazı içtihadı kararlarla ve fiili durumla başörtülü öğrenciler okuma hakkından, memurlar çalışma hakkından mahrum ediliyordu. Çeşitli hükümetler bu mağduriyeti giderme hususunda farklı adımlar attı veya atmak istedi. Ama hep egemen güçler tarafından bu haklı talebin önüne set çekildi ve bu haksız yasak günümüze kadar sürdürüldü.

Konunun en yakın muhatapları olan bizler bile bu kadar tartışmaz ve sorunun çözümü için sukunetle beklerken ; başörtüsü sorununu siyasi bir malzeme olarak kullanan siyasileri ve dini konular ile ilgili herkesin görüş bildirmesini doğru bulmuyoruz. Medyada çıkan haberlerden gördüğümüz kadarıyla başörtüsü sorunuyla yakından uzaktan alakası olmayan insanlar yorum yapıp çözüm üretiyorlar.Tv ekranları ve Gazeteler başörtüsünü malzeme edip reyting derdine düşmüşler.Onların sorunları sorun çözülmüşmü , çözülmemişmi umurlarında değil ! Nekadar çok tartışma ortamı olursa okadar çok haber ve gündem değişir.

Bu konuların muhatapları bellidir.Yasal olarak düzenlemeleri Devlet Kurumları çözebilir,ayrıca konunun dini boyutunu ise İslam alimleri tartışabilirler.Maalesef ülkemizde gündem din ve dini konular olunca yetkili yetkisiz, bilgili bilgisiz, inanan inanmayan herkes haddini aşarak konuşuyor. Konunun dini yönünü ilahiyatçılar, din bilginleri tartışmalıdır. Ülkemizin anayasal bir kurumu olan ve İslam Dini açısından otorite sayılan Diyanet İşleri Başkanlığının da “Başörtüsü Allah’ın emridir.” Görüşü ortadayken, ayrıca bu olaya dini açıdan bakmasak bile temel bir insan hakkı olduğunu özümsememiz gerekmektedir.

Dernek olarak başörtü konusunda atılacak tüm olumlu adımları Ülkenin refahı açısından önemli görüyoruz.

Ve son olarak umuyoruzki bu son başörtüsü tartışması olur.Sorun çözülür ve bu Zulüm biter.

SAMED – Sultanbeyli İmamhatip Lisesi ve Anadolu İmamhatip Lisesi
Mezunları ve Mensupları Derneği

Yorumlar kapalı.