Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi, Haliç’te Düzenlenecek

Abone Ol
Daha Fazla

Belediyeler, Yerel Yönetim Birlikleri, Merkezi İdare Temsilcileri ve Akademisyenler “II. Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi” için 27-28 Kasım’da buluşuyor. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen ve Marmara Belediyeler Birliği’nce de desteklenen program, “Planlama ve Kentsel Gelişim” temasıyla, basına açık olarak yapılacak.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğinde; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) destekleri ve diğer ülkelerdeki yerel yönetim birliklerinin katkılarıyla 27-28 Kasım 2010 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezinde “Planlama ve Kentsel Gelişim” temalı “II. Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi” gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili olarak, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nden (TDBB) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Günümüzde, Avrasya coğrafyasındaki kentler hızla gelişmekte, yerel yönetimler arası dostluk ilişkileri, iletişim ve işbirliği önemli ölçüde artmaktadır. Diğer hızla gelişen kentlerin, karşılaştıkları sorunları çözmede çeşitli yöntemler ürettikleri ve yenilikçi yönetim uygulamalarını geliştirdiklerine şahit olunmaktadır. Bu durum, farklı bölgelerin yerel yöneticileri ve uzmanları arasında, tecrübelerin ve bilgilerin paylaşımını geçmişte olduğundan daha fazla gerektirmektedir.

Bu ihtiyaca binaen gerçekleştirilecek olan “II. Avrasya Yerel Yönetimler Kongresi” kapsamında “Planlama ve Kentsel Gelişim” çerçevesindeki konularda ulusal ve uluslararası boyutta yerel yönetim, yerel yönetim birlikleri, merkezi idarenin ilgili birimlerinin temsilcileri ve akademisyenlerin katkı sunması beklenmektedir.

Tecrübe aktarımına zemin hazırlanması ve kalkınmakta olan ülke ve bölgelerdeki yerel yönetim sistemleri ile yerel yönetim birimlerinin yönetim anlayışındaki yeni gelişmeler ve bunların uygulanması konusunda bilgi ve tecrübe aktarımı konularında işbirliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Yerel yönetimler arasındaki işbirliği ve diyalog artırılacak; sürekli iletişimin sağlanması için gerekli tedbirler tartışılacak ve yerel yönetimler konusunda ortaya çıkan yeni gelişmeleri izleme platformu oluşturulacaktır.

Yorumlar kapalı.