Başkan Topbaş Almanlara seslendi: “Vizeyi kaldırın ekonominizdeki sıçramayı görün”

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul – Kültür Başkenti” Haftası çerçevesinde Köln Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Türk – Alman Ekonomi Forumu’nda konuşma yaptı. Başkan Topbaş; “vizeyi kaldırın ekonominizdeki sıçramayı görün” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul – Kültür Başkenti” Haftası çerçevesinde Köln Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Türk – Alman Ekonomi Forumu’nda konuşma yaptı.

Başkan Topbaş Almanlara çağrı yaparak:”vizeyi kaldırdığımız ülkelerle gelişen ilişkileri inceleyin Türkiye’nin nasıl bir güç olduğunu bir kez daha göreceksiniz” dedi.
Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters’in davetlisi olarak, Köln’e giden başkan ve beraberindeki heyet aralarında Turk Alman Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Rainhardt Freiherr Von Leoprechting ve Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jurgen Roters’inde bulunduğu çok sayıda sanayici ve iş adamına hitap etti.

Başkan Topbaş konuşmasında “Türkler Alman ekonomisine ve sanayisine büyük katkı sağlıyorlar” diyerek konuşmasına şöyle devam etti. “ İstanbul emek yoğunluğu olan şehir değil. Küresel kararların alındığı, kongrelerin, finansın ve modanın merkezi. 18 milyar avro yatırım yaptık. Bu yatırımın yüzde 55 ulaşım da kullanıldı. 1/100 bin planı yaptık. Rotasız gemiye hiçbir rüzgar yardim etmez. 14 departmanla planladık, rotamız belli. Sabah dünyanın bir yarısını öğleden sonra diğer yarısı ile temas imkanı sağlıyor.”

Uluslar arası firmaların İstanbul’a yoğun ilgi gösterdiğini belirten Başkan Topbaş, “Siemens Mercedes firmaları ile çalışıyoruz. Grundig’i alan Arçelik var. El ele vererek her turlu ilişkinin temelini kurabiliriz. Bizim birimlerimiz bir araya gelerek çalışmaları yürütebilir.

Koln-İstanbul derneğini İstanbul’da kuracağız. Bilgi çağındayız. Bizim dünya barışına katkı verme sorumluluğumuz var. Aktif bir şekilde hareket etmeliyiz. Başbakanımız bu ilişkileri yerelde başlattı. Atina belediye başkanı Dimitri Avromupolos ile Yunan-Türk barışının temelini attı. Vizelerin kaldırıldığı ülkelerle ilişkiler nasıl gelişiyor bir incelemenizi tavsiye ediyorum.” dedi.

Başkan Topbaş “ Sayın Merkel İstanbul ziyaretinde bana İstanbul çok müthiş, siz de bir bölge başbakanı gibisiniz” dediğini aktardı.

Başkan Topbaş sözlerini söyle tamamladı. “İstanbul Kültür ve Sanatın merkezi. Köln ile gelişen ilişkiler Türk-Alman ilişkilerini de geliştirecek.İstanbul’da 36 üniversite var. Geçenlerde Alman Üniversitesinin temelini Sayın Alman Cumhurbaşkanı ile birlikte attık.”

Başkan Topbaş, Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters, ve TC. Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa Şeref defterine imza atanlar
Başkan Topbaş, Köln’de düzenlenen İstanbul Günleri kapsamında uygulamalı Sanat Müzesi’nde ”Istanbul Fashion (İstanbul Modası)” adlı özel sergiyi gezecek. Gezi sonrası Belediye Merkez Kütüphanesi’nde, İstanbul’dan ve İstanbul ile ilgili çocuk kitapları tanıtan “İstanbul Masalı” adlı serginin açılışına katılacak.

Yorumlar kapalı.