Cemal Özgörkey İstifa Etti

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Galatasaray Kulübü’nde Manisaspor maçı sonrası yaşananların ardından yönetim kurulu üyelerinden Cemal Özgörkey’in istifa ettiği öğrenildi.

Manisaspor maçı sonrası 2. başkan Mehmet Helvacı, 5 yöneticiyle beraber olağanüstü toplanmıştı. Toplantıya Yalçın Orhon, İbrahim Çağlar, Hakan Üstünberk, Vedat Eşkinat ile birlikte Cemal Özgörkey de katılmıştı. Toplantı sonrası Helvacı, "Görevimizin başındayız. Herhangi bir istifa söz konusu değil" demişti. Helvacı ve toplantıya katılan isimlerin Kayserispor maçına gitmemesi dikkatlerden kaçmamıştı.

CEMAL ÖZGÖRKEY:
"YÖNETİM GÜVEN TAZELEMELİ"
Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Cemal Özgörkey, görevinden istifa ederken, yaptığı açıklamada, yönetimin güven tazelemesi gerektiğini ifade etti.

İstifasını yazılı bir açıklamayla duyuran Özgörkey, ”Mart 2008 tarihinden bugüne kadar şeref ve gururla Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi sorumluluğunu taşıdım. Bu zaman diliminde, Sayın Başkan’a, Yönetim Kurulu’na ve Genel Kurul üyelerimize verdiğim sözleri yerine getirerek, Galatasaray değerlerine olması gereken şekilde hizmet ettiğim inancında ve huzurundayım. Yönetim Kurulu içinde ise; ortak karar alamayarak, hedeflenmiş kurumsallaşma çalışmalarının çok uzağında kalarak, Galatasaray Kulübü Kongre Üyelerini temsil etmekten uzaklaştığımız düşüncesindeyim” dedi.

Olanlara kayıtsız kalıp, şartlar ve mazeretler öne sürmenin, etiğinin dışında olduğunu kaydeden Özgörkey, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

”Kamuoyu nezdinde, yorgun ve yıpranmış bir resime sığdırılmaya çalışılan, gruplaşmalara yönlendirilen Galatasaray’ı kabul edemeyiz. Cemal Özgörkey olarak görevime, herhangi bir grup ya da oluşumla değil, seçilerek başladım. Görevimden, ilk başladığım gün gibi; hür irademle, hiçbir oluşuma bağlı kalmadan, öncelikle güzide kulübümüzün bilinçli veya bilinçsiz erozyona uğratılan değerlerini korumak için doğrularım gereği ayrılıyorum. Galatasaray camiası önünde, yönetimin güven tazeleme gerekliliği kaçınılmazdır.

Örnek olma niyeti ile 22 Kasım 2010 tarihinden itibaren, yönetim kurulu üyeliğimden istifa etmiş bulunmaktayım. Çabasının adı Galatasaray olanların, Galatasaray’ın önünü açacaklarını umuyorum. Saygı ve sevgilerimle.”

CEMAL ÖZGÖRKEY KİMDİR?
1959 yılında İzmir’de doğan Cemal Özgörkey, lise öğrenimini 1979 yılında Galatasaray Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ABD Atlanta’da Oglethorpe Üniversitesi International Finans bölümünde tamamlamıştır. İş hayatına; Türkiye’de 1984 yılında Özgörkey Grubu Coca – Cola İzmir Pre-Mix Müdürlüğü’nde başlayan Cemal Özgörkey, 1987 yılında da Coca – Cola Kemalpaşa Fabrika Müdürlüğü görevini yürüttü. 1990-1996 yıllarında grubun fabrikalar ve idari işler koordinatörlüğü görevinde bulundu. Özgörkey, 1997 yılından bu yana plastik, ambalaj, ve meyve suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Etap Endüstri ve Yatırım Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Özgörkey Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürütmektedir. Brezilya Antalya Fahri Konsolosu, Oglethorpe Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi, Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) üyesi ve Ege Genç İş Adamları Derneği kurucu üyesi olan Cemal Özgörkey, 1991-1996 tarihleri arasında da İzmir Atlıspor Kulübü Başkanlığını yürütmüştür, halen de İstanbul Atlıspor Kulüpleri üyesidir. İngilizce ve Fransızca bilen Özgörkey, bekardır.

Yorumlar kapalı.