Komutandan Askere Akıl Almaz Emir

Abone Ol
Daha Fazla

Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili skandalların birbiri ardına sıralandığı şu günlerde bir iddia daha ortaya çıktı. Bu kez iddia sahibi bir asker…

Yer: İstanbul Cevizli 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı… Tarih ise 12 Kasım 2010…

Sabah içtimasında bir üsteğmen bölüğe eğitim yaptırıyor. Askerlerden biri botunu bağlayana kadar bölükteki askerlerin şınav pozisyonunda beklemesini emrediyor. Beklerken yorulan er, pozisyonunu bozmadan ayağından destek alıyor.

Bundan sonra yaşananların hepsinin sebebi şınav bekleme pozisyonunu bozan o ayak desteği…

Üsteğmen eri önüne çağırıyor ve emrediyor: "Soyun!"

Bölüğe de, "Arkadaşınız soyununa kadar siz de şınav pozisyonunda bekleyeceksiniz" diye bağırıyor. Çaresiz kalan er soyunmaya başlıyor don ve saatiyle kalıyor.

"Saatini de çıkar" diyor komutan, çıkarıyor… Er, "Artık giyineyim mi komutanım?" diye sorduğu sırada öyle bir emir geliyor ki: "Donunu da çıkar!"

Er aldığı emir karşısında "Ayıp olur komutanım" diyerek itiraz edecek oluyor ama üsteğmen yine tekrarlıyor: "Donunu çıkar!"

Bitmesine az bir zaman kala askerliğini yakmak istemeyen er, mecburen çıkarıyor donunu ve Kasım ayının ortasında arkadaşlarının içinde çırılçıplak kalıyor. Arkadaşları ise onu utandırmamak için başlarını çeviriyor. Bunu gören üsteğmen bu kez bölüğe bağırıyor: "Kaldırın kafanızı bakın!"

İşte bu iddia ‘http://askerleranlatiyor.blogspot.com’da anlatılmış… Yaşanan olaya benzer kötü bir çok askerlik hatırası da yer alıyor sitede… Ancak ‘Donunu çıkar asker!’ en çok okunanların başında yer almış…

İDDİALARI ARAŞTIRDI

Taraf gazetesi yazarı Yıldıray Oğur da aynı hikayeyi köşe yazısına taşımış bugün… İddiaların arkasını da araştırmış… Oğur, aldığı bilgilere göre yaşanılanların doğu olduğunu belirtiyor. Ancak olayın kahramanı olan erin ve üsteğmenin isimlerini gizlemeyi tercih ediyor.

ŞİKAYETÇİ OLMASI ENGELLENMİŞ

Yıldıray Oğur, konu ile ilgili bir detaya da yer veriyor… Yaşadıkları karşısında rencide olan er, üsteğmenden şikayetçi olmak istemiş fakat, teskeresine 3 ay kaldığı için ve askerliğini yakmaması için şikayetçi olması bir şekilde engellenmiş.

DAHA NELER YAŞAMIŞLAR?

Askerde gördükleri olumsuzluk ve haksızlıkları paylaşmak isteyen subay ve erlerin anlattıkları bu kadarla kalmıyor… Kışlada erlerin yaşadıklarını iddia ettikleri olayları aynı siteden derledik…

Yorumlar kapalı.