Plastik Kapaklar Aysel İçin Umut Oldu

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediyesinin düzenlediği ‘’Haydi Maltepe engellere karşı kapak toplamaya‘’ sloganı ile başlatılan kampanya 3 Aralık dünya engelliler gününde vatandaşları sevindirdi.

Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, üç okulun topladığı kapaklarla alınan tekerlekli sandalyeleri sahiplerine verdi. Kapak toplayan öğrenci ve öğretmenlerin temsilcileri ile birlikte Belediye Başkanı Zengin’in ilk durağı Başıbüyük mahallesindeki bir gecekondu oldu.

14 yaşındaki doğuştan engelli Aysel tekerlekli sandalyeyi görünce duygularını Başkan Zengin ile paylaşamadı ama annesi Mahi Şeker sandalyenin hayatlarını çok değiştireceğini söyledi.

Üç çocuğu olan ve kocası işsiz olan anne, kızını şehir merkezine götürebilmek için Başkan’dan yardım istedi. Belediye’nin tüm imkanlarının engellilerin hizmetinde olduğunu vurgulayan Başkan Zengin, her istendiğinde Belediyenin engelli minibüsü ve engelli taksisinin kullanılabileceğini söyledi.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı ziyarette dayanışmanın önemine vurgu yapan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin ‘’Engelli olma ihtimalini hepimiz ömür boyu taşıyacağız; empati kurarak engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunların tatsızlığını, yaşam özgürlüklerinin kısıtlanmasının bıraktığı etkiyi hissedebiliriz.

Yaşam kalitelerini azami ölçüde arttırabilmek için önlerine konan sosyal ve fiziksel bariyerleri hep birlikte ortadan kaldırmalıyız. Bağımsız yaşam sürmelerini sağlamak, engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmalarını da sağlayacaktır. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve engelli yurttaşlarımız için uygulamaya soktuğumuz Altın Kart projesi bu yüzden var‘’ dedi. Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin ve Başkan yardımcısı Cemal Atagül’ün ikinci durağı anne kızın engelli olduğu bir aile oldu.

Geçirdiği kalp krizinden sonra felç olan annenin tekerlekli sandalyesini teslim eden Belediye Başkanı Zengin, ‘’Bizim çocuklar sizin isteklerinizi yerine getiriyor mu‘’ diye sordu.

Güçlükle konuşan anne Sabahat Tekin başkana teşekkür ederken engelli annesine ve kız kardeşine bakan kızları Altın Kart uygulamasının hayatlarını nasıl kolaylaştırdığını anlattı.

Maltepe Belediye Başkanının 3 Aralık dünya engelliler günündeki son durağı 38 yaşındaki Habeş Karakaya’nın evi oldu. Annesi ve babasından Habeş’in akülü araba kullanabilir raporu olduğunu öğrenen Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin ‘’En kısa zamanda arabanı değiştirelim. Ama bu binada asansör yok siz de beşinci katta oturuyorsunuz. Sizi hemen birinci kata taşımalıyız‘’ diyerek yardımcılarına talimat verdi.

Yorumlar kapalı.