Gazetemiz Yazarı Hasan Kaya Engelliler Panelinde

Abone Ol
Daha Fazla

Sancaktepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından, “Engelli Hakları” konulu panel düzenlendi. Panelistler engelli vatandaşların yararlanabilecekleri haklardan söz etti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sancaktepe Kent Konseyi Sancaktepeliler’e günün anlam ve önemine dikkat çekmek aynı zamanda konu ile ilgili halkı bilgilendirmek amaçlı bir panel düzenledi. Sancaktepe Genco Erkal Kültür Merkezi’nde saat 14:00 gerçekleştirilen panel halk tarafından ilgi ile izlendi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem engellilere belediye olarak yaptıkları hizmetleri anlatarak İsöm ve evde bakım hizmeti ile ilgili konularda Sancaktepeliler’i bilgilendirdi. “Engelli, diğerlerine göre kısıtlılığı olan (kişi) demektir” diye sözlerine başlayan Başkan Erdem,”Günümüz Türkiye’sinde engellilerin toplumla bütünleşme yönünde yoğun sorunlar içinde yaşadıkları bilinmektedir. Bu sorunlar engelli bireylerin içinde yaşadıkları toplumla işlevsel bir bütünlük içinde yaşamalarını güçleştirmektedir. Sürekli sorunlarla boğuşan, onlara anlamlı çözümler üretemeyen bireyler, kendilerini mutsuz hissedeceklerdir. Biz toplum olarak kültürümüz ve inancımızın gereği başta engelli aileleri olmak üzere toplum olarak engelliye destek olma geleneği asırlardır sürdürüyoruz.” dedi.

Panele konuşmacı olarak; İsmail Karabiber (Oturum Başkanı), Sibel Yardımcı (Mimar Sinan Ünv.Öğ. Üyesi), Cemalettin Gürsoy (Gazeteci-Yazar), Hasan Kaya(Engelli Hakları Araştırma Uzmanı) Serdar Aslan(İstanbul Sosyal Hizmetler Ek Hizmet Şube Müd.) katıldı.

Daha sonra oturum Başkanı Sancaktepe Kent Konseyi Başkanı İsmail Karabiber panelle ilgili kısa bir açılama yaparak panelistlere söz verdi.

Konuşmacılardan Serdar Aslan, İstanbul Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Engellilerle ilgili çalışmalar, mevcut durum hakkında bilgi verdi. İstanbul Valiliği olarak 90 bin özürlü ile iletişim halinde olduklarını belirten Aslan, çalışamayacak durumda olan kişilere maaş verildiğini, 32 bin kişinin de evde bakımının gerçekleştirildiğini, iyileştirme çalışmalarından ise bine yakın kişinin yararlandığını anlattı. Eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Aslan, kaynaştırma çalışmalarına hız verdiklerini, özel eğitim sınıflarını ise arttırmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Engellilerin örgütlenmeleri ile konuşma yapan Hasan Kaya, Engellilerin sendikalar, meslek örgütleri, insan hakları örgütleri gibi örgütlenmelerle eğitim, çalışma, sağlık, erişim başta olmak üzere öncelikli talepleri etrafında ortak çalışmalar, işbirlikleri yapabileceğini belitti.

Sibel Yardımcı ise “Toplum Hayatında Engellilerin Yeri Kent Hakkı Kapsamında Engelli Hakları” üzerine konuşa yaptı.

Cemalettin Gürsoy, “Yasalar Karşısında Engellilerin Durumu” konunda yaptığı konuşmada her geçen gün devlet olarak engellilere pozitif anlamda ayrımcılığın yapılmasının faydasını ve bu konudaki iyileştirmelerin Avrupa seviyelerine getirilmesine dikkat çekti.

Program sonunda konuşmacılara kent konseyi tarafında çiçek buketi sunuldu.

Yorumlar kapalı.