Maraş Katliamını Anma Etkinliği

Abone Ol
Daha Fazla

Maraş katliamı 32 yıl sonra tüm demokratların katılımı ile Maraş’ta 19 aralık Pazar günü saat 11.oo 17.oo arasında yapılacak etkinlikle anılacaktır. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız İçişleri Bakanlığına başvurarak izin almıştır, kent merkezinde anma yapılacaktır.

2 yıl önce Adana’da yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı büyük bir anma töreni yapılmıştı, ama ilk defa katliamdan 32 yıl sonra Maraş’ta katledildikleri yerde onlara ‘ölümleriyle insanlığa ders verdiklerini ve karanlığa ışık tuttuklarını haykıracağız.’ Katliamın her yıl Maraş’ta anılması, Maraş’a bir katliam anıtı yapılması ve bu anıtın üzerine katliamda ölümü tespit edilenlerin isimlerinin yazılması, resmi olarak Alevilerden özür dilenmesi ve gerçek katillerinde cezalandırılmasını talep ediyoruz.

1978 Maraş katliamında resmi rakamlara göre 111 kişinin öldüğü söylenmiş ama gizlenenlerle bu sayının daha da fazla olduğu konuşulmaktadır. Bu katliam insanlık tarihinde kara bir lekedir, ‘geçmişten kopuk bir bu gün ve bugünden bağımsız bir gelecek olamaz.’ Yaşananların bir daha tekrar etmeyeceği bir gelecek için Maraş katliamının her yıl Maraş’ta anılmasını ve tüm devrimci demokratlarında bu anmaya katkı sağlamasını bekliyoruz..

Yapılacak bu anma etkinliğine katılmak isteyenler için İstanbul’dan Maraş’a 18 aralık akşamı Maltepe meydanından otobüsler kaldırılacağı 19 aralık Pazar ise anma töreni bitiminde tekrar otobüslerle İstanbul’a dönüş yapılacağı da belirtildi.

Etkinliği Düzenleyen: Murat KAPAN

Yorumlar kapalı.