Yılmaz Büyükerşen İstifa Etti

Abone Ol
Daha Fazla

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen DSP’den istifa etti.

ANKARA (ANKA) – Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Demokratik Sol Parti(DSP)’den istifa ettiğini açıkladı.

DSP, Büyükerşen’in istifasını istedi

Büyükerşen konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Eskişehir’e yeni bir yatırım konusu ile ilgili olarak yurtdışında bulunduğunu, DSP Genel Merkezi’nin, partiden istifa etmesi için yaptığı çağrıyı henüz öğrendiğini belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan açıklamaya göre, istifamın istenmesi sebebi gerçekleri yansıtmıyor. İleri sürüldüğü gibi, ben ne yeni bir park, ne de yeni bir heykel açılış töreni yaptım. Eskişehir Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti ile Atatürkçü Düşünce Derneği’nin, Uğur Mumcu’yu anmak ve onun adına Demokrasi ödülleri dağıtmak üzere düzenledikleri toplantılara davetli olarak katıldım. İstifa çağrısının gerçek nedeni, bir süreden beri parti yönetiminin yanlışlıklarını eleştirmemdir.

Nitekim, son olarak DSP Milletvekili Sayın Hasan Macit’e partinin tek başına seçimlere katılma kararının yanlışlığına değinerek şunları söyledim:

‘Haziran seçimlerinde, AKP eğer bugünkü çoğunlukla yine iktidar olursa bunun suçlusu solda ve merkez sağda bölünmüş, parça buçuk partilerle onların yöneticileridir. Kamuoyu nezdinde DSP’de bunlardan biri olacaktır.

Parlamentoda sayısal gücü çok olan iktidarlar, karşılarında aynı güce çok yakın muhalefet olmazsa kontrolsüz güç olarak, demokratikleşme açısından tehlikeli kazalara yol açarlar. Onun için tek başınıza seçime katılmak yerine merkez sağ ve soldaki parçalı partilerle temaslar kurup, yeni imkanlar yaratmalısınız. Rahmetli Ecevit’in de, vefatından önce böyle bir arayışın içinde olduğunu hepimiz biliyoruz.’

Öyle anlaşılıyor ki, bu sözlerim DSP Başkanlık Divanı’nı çok rahatsız etmiş. Keşke bu düşüncelerim yüzünden disiplin soruşturması açsalardı. Herhalde detaylı olarak vereceğim savunmanın yazılı bir belge olmasından kaçındıkları için istifa çağrısı yapıyorlar. Rahmetli Bülent Ecevit’in vefatından sonra, Türkiye siyasetinde ve demokrasi yolunda misyonunu tamamladığını gördüğüm ve bugüne kadar, siyasi etik anlayışım gereği Büyükşehir Belediye Başkanı olarak dimdik durduğum DSP’den, isteklerini de cevapsız bırakmayarak istifa ediyorum."

GÜRSEL TEKİN RESMEN DAVET ETTİ

DSP’nin Büyükerşen’in istifasını istemesinin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Sayın belediye başkanımıza kapımız her zaman açık." demişti.

Büyükerşen’in istifasının ardından tekrar konuşan Tekin bu kez, Büyükerşen’i resmen CHP’ye davet etti.

Yorumlar kapalı.