Kar ve Poyraz Fırtınası Yurtta

Abone Ol
Daha Fazla

Başkentte kara trafiği ve Marmara’da deniz ulaşımında aksaklıklar yaşanıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Başkentte sabaha karşı başlayan ve devam eden kar yağışına karşı çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, büyükşehir belediyesi ekiplerinin, kar yağışı sonrasında şehir içi ulaşımın aksamaması için Başkent’in merkezi yerlerinde ve kritik noktalarda hazır bekletilen karla mücadele araçları ile yağan karın anında temizlendiği belirtildi.

Karla mücadele amacıyla oluşturulan ekip ve ekipmanların, meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda, şehrin çeşitli noktalarında görevlendirildiği ifade edilen açıklamada, araç parkından da yağış durumuna göre araçların yönlendirildiği bildirildi.

Açıklamada, araçların, özellikle havaalanı yolu Hasköy, Kepekli Konya Yolu, Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı, Yenimahalle Şentepe, Keçiören ve Mamak’ta yağış anında bekletildiği, bu bölgelerde kar yağışı sonucu meydana gelmesi muhtemel olumsuz koşulların önlendiği, kar yağışı ile birlikte meydana gelecek buzlanmaya karşı da her türlü önlemin alındığı, 62 adet özel donanımlı kar küreme aracı (Unimog), 27 adet greyder, 20 adet kamyon, 31 adet loder, 26 adet dozer ve 662 personel ile mücadelenin devam ettiği, kar yağışı süresince 24 saat 3 vardiya halinde mücadelenin sürdürüleceği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinin, 130 tonluk 1 adet tuz silosu ve 1 adet tuz solisyonu hazırlama tesisine sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlara yer verildi:

”Başkentin ana cadde ve bulvarları ile otobüs ring yolları, genişliği 12 metreden büyük sokaklar ile kaldırımlar Büyükşehir Belediyesi görev alanında bulunuyor. Şu anda kapalı herhangi bir yol bulunmamaktadır. Kar ve buz temizleme ekipleri, araç ve yaya trafiğinin kış koşullarından olumsuz etkilenmemesi için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir. Metropol ilçelerin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olan ilçe ve beldelerde de karla mücadele çalışması yürütülmekte, ara sokaklardaki çalışmalar ise ilçe belediyelerinin görev alanındadır. Vatandaşlarımız ana cadde, bulvar ve otobüs yollarıyla ilgili her türlü şikayetlerini 153 numaralı Mavi Masa’ya 24 saat boyunca iletebileceklerdir.”

BAŞKENTTE ARAÇLARIN BUZLA DANSI
Başkent’te aniden bastıran yoğun kar yağışı sabah saatlerinde yerini buzlanmaya bıraktı. Kara hazırlıksız yakalanan sürücüler, buz pistine dönen yollarda otomobilleriyle adeta dans etti. Bir otomobil kontrolsüz kavşakta ‘U’ dönüşü yapan TIR’a çarptı.

Ankara’da gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı sabah saatlerinde etkisini artırdı. Yoğun kar yağışı sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yerini buzlanmaya bıraktı. Sabah evlerinden çıkıp işe gitmeye çalışan sürücüler hazırlıksız yakalandı. Araçlarında zincir bulunmayan ve kar lastiği takmayan sürücüler, buzlanan yollarda ilerlemekte güçlük çekti. Özellikle yokuş aşağı zincirsiz inmeye çalışan çok sayıda araç, buz pistine dönen yolda adeta dans etti. Bayır aşağı inen bir otomobil kayarak, kontrolsüz kavşakta ‘U’ dönüşü yapan TIR’a hızla çarptı. Kaza maddi hasarla atlatıldı. Aynı yerde yine çok sayıda otomobil, yokuş aşağı inerken güçlük çekti. Sürücüler, yolun altında bulunan araçlara ve yayalara çarpmamak için sürekli korna çalmak zorunda kaldı.

Kaza yapan ve yoldan aşağı güçlükle inen bazı sürücülerin, "Hazırlıksız mı yakalandınız?" sorusuna "yok" yanıtını vermesi dikkat çekti. Bazı sürücüler ise olumsuz hava koşulları nedeniyle kaza yaptıklarını belirtti.

MARMARA’DA VE BANDIRMA KÖRFEZİ’NDE POYRAZ, DENİZ ULAŞIMINI FELÇ ETTİ
Marmara’da ve Bandırma körfezinde etkili olan Poyraz fırtınasından İDO seferleri iptal oldu, deniz ulaşımını aksadı.

Bandırma körfezindeki dün gece yarısı başlayan saatteki hızı 80 km ye çıkan Poyraz fırtınasına yakalanan şilepler ve balıkçı tekneleri Bandırma Çelebi limanına Erdek Karşıyaka limanına sığınmak zorunda kaldı.Denizcilik müşteşarlığı Bandırma Liman Başkanlığı Marmarada olası deniz kazalarını önlemek için Poyraz fırtınası geçene kadar balıkçı teknelerinin denize açılmasına izin vermedi.

Fırtına nedeniyle İstanbul Yenikapı Bandırma, Bandırma Yenikapı arasında sefer yapan İDO Deniz otobüs ve İDO Hızlı feribotlarının 09.30, 12.30, 15.30 ve 18.30 seferleri iptal oldu. Bandırma limanına bor madeni yüklemek için gelirken Marmarada Poyraz fırtınasına yakalan 2 Rus şilebi Kapıdağyarmadası kıyısına, 1 Amerikan şilebi Fener adasına sığındı. Bandırma Erdek Karşıyaka,Avşa,Marmara adası ve Tekirdağ yolcu motor seferleri aksadı.

Yorumlar kapalı.