Büyük Maçlar, Büyükler İçindir

Abone Ol
Daha Fazla

Yıllardır futbol müsabaklarını izlerim, beynim elverdiğince anladığım kadar futbolu yorumlarım. Bildiğim ve inandığım şudur ki, büyük maçlar, büyük futbolcular, büyük antrenörler ve büyük taraftarlar içindir.

Dünyanın en klas takımı da olsa rakibi küçümseyen ve rakipten fazla koşmayan hiçbir takımın galip gelemeyeceğini ben biliyorum. Örnekleride tarihte çoktur.

Şimdi gelelim Maltepespor – Kestel Belediyespor müsabakasına, benim izlediğim Maltepespor bu olamaz. Dün sahada Maltepespor adına yüreğini sahaya koymuş, şampiyonluk için bayrak açmış bir futbolcumuz bile yoktu. Sahadaki 11 futbolcuda teknik heyette formsuzdu.

Maçı izlerken en az 10 kişinin soruna muhatap oldum. Herkes bana şunu sordu. "Bu kadar meth ettiğin, göklere çıkardığın Maltepespor bu mu…"

Hayır bu değil dedim. Dün sahada gezinen rakibinden fazla koşmayan, birbiriyle yardımlaşmayan amaçsız, isteksiz ve hedefsiz bir takım vardı. İzlediğim en kötü Maltepespor’du. Rakip Kestel Belediyespor’du, rakip teşfiklenmiş, ne alırsam kâr mantığıyla sahaya çıkmıştı. Rakip 7 numara Maltepespor’u yedi bitirdi.

Oysa bizim;
Çağlar’ımız var,
Yalçın Onur’umuz var,
Ufuk’umuz var,
Gökmen’imiz var,
Yalçın Akdoğan’ımız var,
yani ne ararsan var bizde.

Ama Rakipten fazla koşmazsanız, rakipten fazla istemezseniz, akibet kaçınılmazdır.

Bir sözüm de teknik heyete müsabakayı ateşleyecek yenik durumdan Maltepespor’a artı sağlayacak, skoru değiştirecek Ufuk diye bir adamımız var, bu hala niye Sağ bek oynamaya devam eder, hülasa dün teknik heyetde, taraftarlarda formsuzduk.

Bu maç umarım bir ders olmuştur. Futbolcu kardeşlerimin yıldızlıkları ancak büyük maçlarda oynadıkları oyunla yıldızları parlayabilir. Rakibi küçümseyen, koşmayan, mücadele etmeyen futbolcu topuluklarının başırılı oldukları görülmemiştir.

Bu hafta Pazar günü Bursa Merinosspor ile bir şampiyonluk finalı oynayacağız.

Dişediş, korakor, bir mücadele olmazsa şampiyonluk yada başarı hayaldir.

Kaptan Gökmen’in futbolculuk kariyerinde dünkü maç kadar sinirli olduğunu hiç görmedim. Klasını sahaya yansıtacağı yerde. Rakibin provakosyonlarına alet oldu. Merinos müsabakasında her türlü provakasyon yapılacaktır.

Son sözüm Çağlar’a Allah sana bir sol ayak yeteneği vermiş, sen rakip kadar koşmazsan, yıldızlığın nasıl farkedilir. Dün biz rakip 7 numarayı alkışladık. Oysa en fazla alkışı, en fazla takdiri, en fazla övgüyü senin alman gerekiyordu. Dün sahanın yıldızı olamadıysan bu tembelliğinden koşmadığından birazda şımarıklığındandır.

Bizim elimizde Çağlar gibi bir futbolcu varken, bu skora yansımıyorsa, bu senin az çalıştığındandır.

Ahmet Abi’nizin bu sözleri sadece size başanının kapısını işaret edebilir. Futbol hayatınızın ve kariyerinizin belkide en önemli mücadelesi merinos maçı. Bu müsabakada canla başla çalışmalı gayret etmeli, istemeli, savaşmalı ki insan başarının kolay gelmediğini ıspatlamak adına.

Yine iddiayla sözlüyorum ki grubun en iyi takımı, en teknik takımı Maltepespor’dur. Maltepespor Merinos’u da, Ayvalıkgünü’nü de yenecek kapasitededir.

Yetersi istesinler…

Saygılarımla.

Yorumlar kapalı.