Prof. Dr. Orhan Kural "Dünya İçin Birşey Yap"

Abone Ol
Daha Fazla

Bir çok ünvanı bir arada bulunduran ünlü Prof. Dr. Orhan Kural, Prof. Abdullah Türkoğlu İlköğretim okulunda bir konferans vererek çevre ve güncel konular hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Konferans öncesi öğretmenler odasında öğretmenler ve okul müdürü Mustafa Uzun ile bir araya gelen Prof. Dr. Orhan Kural kendisi hakkında bilgiler verdi. Sohbet sonunda okul müdürü Mustafa Uzun tarafından Kural’a bir teşekkür plaketi verildi.

Dünya da en fazla konferans verme rekoruna sahip olmanın yanı sıra, İTÜ Mühendislik Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Gana eski konsolos yardımcısı, Gine fahri başkonsolosu, Türkiye Gezginler Kulübü başkanı Guınes dünya rekorları Türkiye onaylayıcı sorumluluğunun yanı sıra bir çok platformda yer alan İngilizce ve Almanca ile İtalyanca dilini çok iyi bilen Türkiyeli Don Kişot ünvanlı Prof. Dr Orhan Kural, Maltepe Prof. Abdullah Türkoğlu İlköğretim Okulu’nda “Dünya için bir şey yap” konulu bir konferans verdi.

Suya Sabuna dokunun

Prof. Dr Orhan Kural konferans konuşmasına, bir çok insanın dediğinin aksine ‘Suya Sabuna’ dokunduğunu söyleyerek başladı. Suya sabuna çok dokunduğu için başının da hiç dertten kurtulmadığını söyleyen Kural, “ Suya sabuna dokunun ki çöplerin yere atılmasını, denize çöp atılmasını, hayvanların sokaklarda susuzluktan ölmesini önleyebilesiniz” dedi.

Dünya için bir şey yap konulu panelde yaptığı konuşmada verdiği örneklerle kimi zaman güldürdüğü öğrencileri kimi zaman hüzünlendirdi. Özellikle küresel iklim değişikliği, deniz kirliliği, geri dönüşüm, sigaranın etkileri, toplum ve çevre konularında geleceğin dünyasının nasıl olacağı hakkında örnekler veren Kural, amacının kimseyi üzmek olmadığını ifade ederek, “Bu örneklerin ve bu slayt gösterilerinin ana hedefi düşündürmek. Düşündükten sonra yaşadığımız bu dünya için bir şeyler yapabilmek” dedi.

Tüketirken Tükeniyoruz

Türkiye’de işlerin iyi gitmediğini belirterek konuşmasına başlayan Prof. Kural, öğrencilere ”Tüketirken tükeniyoruz, bakalım kaçınız buradan çıkınca ailelerinize konferansta edindiğiniz bilgileri anlatacaksınız” dedi. Bilginin güç olduğunu ve iyi kullanılması gerektiğini de hatırlatan Prof. Dr. Kural, televizyonlarda ki kötü dizilerin, aptal diye adlandırdığı filmlerin izlenerek Türkçenin katledilmemesini, aksine güzel konuşulmasını isteyerek, ”Bir Ulus lisanını kaybederse sömürge olur” şeklinde konuştu.

Çevreci çıkışlarıyla tanınan Prof. Dr. Orhan Kural, Prof. Abdullah Türkoğlu İlköğretim okulunda öğrencilere çevre konusundaki görüşlerini anlatarak evlerinde ve okullarında geri dönüşüm için çalışmalarını istedi.

Kural, öğrencilere hitaben “Sizlere kötü bir dünya bırakıyoruz. Bunun için sizden çok özür diliyorum” dedi. Toplumların insanları hizmetleriyle hatırladığını dile getiren Kural, sevmediği şeyleri; sigara, avcılar, kahvehaneler ve tabağında yemek bırakanlar olarak sıraladı. Öğrencilere, “Atık yemeklerinizi, kuşlara, karıncalara sokak hayvanlarına verin” diye öğütte bulunan Kural, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengine’ de sokak hayvanlarının kısırlaştırma çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Kural, öğrencileri bilgisayarda oyun ve sohbetlerden uzak kalmaları konusunda da uyararak, “Bilgisayarı araştırma yapmak için kullanın. Ancak sizi saatlerce oynatıp aptal olmanıza neden olmasına izin vermeyin. Bilgisayar başında çok kalanlar düşünme yeteneğini kaybettiği gibi bildiklerini de unutuyorlar” dedi.

Konferans sonunda öğrencileri sigaranın zararları konusunda uyaran ve bilgi veren Kural, konferans sonunda öğrencilere sigara içmeme yemini ettirdi. “Dünya İçin Bir Şey Yap” adlı kitabını öğrencilere sembolik rakam olan 1 lira karşılığında vereceğini söyleyen Kural, “Bu kitapları parasız olarak sizlere veriyordum. Ancak konferans sonunda birkaç kitabı yerlerde görünce para karşılığı vermeyi düşündüm. Para vererek aldığınız kitabın değerini bileceğinizi umuyorum” dedi.

Prof. Dr. Orhan Kural’ın kitabını alan öğrenciler imzalatmak için kuyruğa girdiler. Çocukların kitaplarını imzalayan Kural çocuklar ile tek tek sohbet ederek, düzenlenen konferansta anlatılanları aileleri ile paylaşmalarını istedi.

Yorumlar kapalı.