Kadının Emekçisi, Vatanın Bekçisiyiz

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Perihan Toraman’ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde yapılan Kadın Yürüyüşünün Bitiminde Yaptığı Konuşmada şunları söyledi.

”Bugün 8 mart dünya emekçi kadınlar günü. Hepimize kutlu olsun.

Yıl 1857 Amerika’da 40 bin dokuma işçisi çalışma koşullarının iyileştirilmesini istediler ve greve gittiler. Ancak polis işçilere saldırdı ve işçiler fabrikaya kitlendi. Çıkan yangında 129 kadın işçi yanarak can verdi. Türkiye’de de 1921 yılından beri 8 Mart’ı mücadele günü olarak kutluyoruz.

Biz kadınlar hayatın her alanında varız. Evde, atölyede, fabrikada, büroda çalışırız. Biz işçiyiz, biz ev kadınıyız, biz köylüyüz, doktoruz, eczacıyız, sanatçıyız, öğretmeniz. Biz herşeyden önce üreteniz, çalışanız, doğuranız. Yoktan var edeniz. Göğün yarısını oluşturan kadınlarız. Kadınlar özgür olmadan toplum özgür olamaz.

Dayak, şiddet, tecavüz insanlık dışı davranışlardır. Hele son zamanlarda artan kadın cinayetleri hepimizi isyan ettiriyor. Her türlü şiddete HAYIR diyoruz. Çocuk gelinler olmasın diyoruz, kumalığa HAYIR diyoruz. Ucuz iş gücü olmak istemiyoruz, reklam malzemesi ve vitrin olarak kullanılmak istemiyoruz.

Okuma yazma bilmeyen kadınımız kalmasın, çocuklarımız sokaklarda büyümesin, hepimizin işi, hepimizin aşı olsun, kadınlar kimseye avuç açmasın, hepimiz üretelim, yaratıcılıklarımızı gösterebilelim.

Biz başı dik, onurlu, mücadeleci Cumhuriyet kadınlarıyız. Bizler Nene Hatun’ların torunlarıyız. Türk kadınları olarak Atamıza minnettarız. Bize emanet ettiği bu vatanın bekçileriyiz” dedi.

Yorumlar kapalı.