Kartal Çanakkale Müzesi’ni Uğurladı

Abone Ol
Daha Fazla

Çanakkale Savaşı’nın onurlu mücadelesini anlatan; savaşan askerlere ait eşyaların cephe önü ve gerisi savaş malzemelerinin sergilendiği “Çanakkale Savaş Malzemeleri Özel Müzesi” Kartal Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi işbirliğiyle Kartal Meydanı Ekolojik Eğitim Çadırı’nda kuruldu. Açılışını Kartal Kaymakamı Nuh Mehmet Hamurcu, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Namık Kemal Özalp’ın yaptığı “Çanakkale Savaş Malzemeleri Özel Müzesi”ni altı günde yaklaşık 15 bin Kartallı vatandaş gezdi.

Gazi Torunundan Anlamlı Bağış

Çanakkale Gazisi Halil Çotaoğlu’nun torunu Alaaddin Büyükurgan, dedesinin tabancasını “Çanakkale Savaş Malzemeleri Özel Müzesi” ne bağışladı. Müze yetkilileri tarafından Alaaddin Büyükurgan’a yaptığı bağıştan dolayı teşekkür belgesi verildi.

Kartal genelindeki tüm okul öğrencileri, bir hafta boyunca dönüşümlü olarak müzeyi sinevizyon gösterimi eşliğinde gezerek; ulusal tarihlerini, bağımsızlık mücadelesini inceleme şansı yakaladılar. Ziyaretçiler açılan anı defterine duygularını ve Çanakkale Gezici Müze’sini getiren Kartal Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği’ne teşekkürlerini yazdılar.

Kapanış konuşmasında Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Müze Müdürü Cengiz Yörükarslan’a teşekkür edip, “Müze eserlerini Kartallılarla buluşturanlara teşekkür ediyoruz. Bu müze Kartal’ın geçmişine sahip çıktığının göstergesi olmuştur. Müze yetkililerinden söz aldık gelecek yıl bu müzeyi Kartallılara yeniden sunacağız. Bugün bu topraklarda böyle rahat yaşıyorsak, Çanakkale’de şehit olanlara, Sarıkamış’ta şehit olanlara, Kocatepe’de şehit olanlara, bu topraklarda şehit olanlara, büyük minnet duyuyoruz. Geçmişini bilmeyen bir millet geleceğe ulaşamaz” diyerek, Çanakkale Müzesi Müdürü Cengiz Yörükarslan’a Kartal heykeli takdim etti.

“Yokluklarla Kazanılan Bir Savaş”

Çanakkale Savaş Malzemeleri Özel Müzesi”ni gezen Kartal’lılar duygu dolu anlar yaşadılar, bazı vatandaşlar göz yaşlarına hakim olamadı. Müzeyi gezenlerden 7. sınıf öğrencisi Akın Açıkelli, “çok duygulandım, çok güzel bir müze. Kartal’da bugüne kadar böyle bir etkinlik yapılmadı, daha uzun sürsün ve tekrar yapılsın. Bu mücadelede diğer askerler bizden malzeme olarak üstün ama yine de savaşı kazandık, bir daha savaş olmasın” derken, Nergis Karataş isimli vatandaşımız ağlayarak, “Böyle bir tarihe sahip olmak çok güzel, onların torunu olmak çok güzel. Ülkemize sahip çıkalım” dedi.

“Çanakkale Türkiye’nin Önsözüdür”

Müze Müdürü Cengiz Yörükarslan, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çanakkale Türkiye’nin önsözüdür. Çanakkale’yi, her Türk evladının mutlaka en az bir kere olsun gezmesi gerekir; biz Çanakkale ruhunu yaşatmayı, yokluklarla kazanılan mücadelenin gerçekleştiği topraklara imkânsızlıklardan dolayı gidemeyen vatandaşların, özellikle öğrencilerin bir nebze de olsa bulundukları yerde o ruhu yaşamasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu müze hem Türkiye’nin hem de dünyanın tek gezici müzesi özelliğini taşıyor. Kartal da çok büyük ilgi vardı, Belediye Başkanı Altınok Öz’e söz verdik, önümüzdeki yıl 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Haftası’nı da içine alan 1 ay boyunca Kartal’a geleceğiz.”

Yorumlar kapalı.