Kadıköy-Kartal Metrosu’nda Dünya Rekoru

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte inşaatı hızla devam eden Kadıköy-Kartal Metrosu’nda Soğanlık İstasyonu Tünel Birleşmesi Töreni’ne katıldı.

Törende Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu ile ulaşımdan sorumlu diğer Büyükşehir bürokratları da hazır bulundu.

HATTIN AÇILIŞI 2011’DE
Başkan Kadir Topbaş, dev TBM makineleri ile her iki taraftan delinen Soğanlık İstasyonu Tünel Birleşmesi’ni bir iş makinesini kendisi kullanarak gerçekleştirdi. Ardından karşı tünelden çıkan işçiler Türk Bayrağı açarak Başkan Topbaş ile birlikte basın mensuplarına poz verdi.

Gazetecilere metro yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, Kadıköy-Kartal hattında çok yoğun bir yolcu talebinin bulunduğunu hatırlatarak, “Hedefimiz 2010’da deneme sürüşlerini başlatmak, 2011’de de hattı hizmete açmak. Saatte tek yönde 70 bin yolcu taşıyacak bir sistem kurmak için proje biraz ertelenerek buna göre çalışmalar yapıldı. Metro hattımız açıldığında günde 1 milyon yolcu hızlı, konforlu ve modern bir şekilde taşıyacak” dedi.

GÜNDE 150 METRELİK TÜNEL REKORU
Toplamda 22 kilometreden biraz fazla olan Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nın kazı çalışmalarının büyük bir bölümünün bitiğini ve kazı çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirten Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Bu metro hattında toplam 16 istasyon var ve şu anda 13 istasyonda inşaat çalışmaları devam ediyor. 2 bin 450 kişi 24 saat esasına göre büyük bir hızla bu hattı bitirmek için çalışıyor. ‘Acaba yatırımlar bitti mi?’ denilen bir dönemde sadece bir metro hattında böyle hummalı bir çalışma yürütülüyor. Günde 150 metreye varan kazılar yapılıyor. Bu bir dünya rekorudur. Bu hattın bize toplam maliyeti 1 milyar 340 milyon dolar.

Şu anda biz yüzeyden 38 metre aşağıdayız. Kadıköy’den Kartal’a kadar uzanan bu hattı daha sonra Pendik Kaynarca’ya uzatacağız. Kaynarca’da, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sultanbeyli istikametine uzanan metro hattıyla birleşecek. Şu anda Kadıköy’den Kartal bazen 1.5, bazen 2 saati bulabiliyor.

Bu metro hattı tamamlandığında Kartal’dan metroya binecek olan vatandaşımız Kadıköy’e 29 dakikada gidebilecek. Metro hattımız Ayrılıkçeşmesi İstasyonu’nda Marmaray ve Banliyö Hattı ile Kozyatağı İstasyonu’nda Dudullu-Bostancı Metro Hattı ile Kaynarca İstasyonu’nda Pendik-Sabiha Gökçen – Sultanbeyli Metro Hattı ile entegre olacak.”

KARTAL-YENİKAPI 49 DAKİKA
Başkan Topbaş, Marmaray’ın da devreye girmesinin ardından Kartal’dan Sarıyer’e ve Atatürk Havalimanı’na 79 dakikada, Taksim’e 57 dakikada, Yenikapı’ya 49 dakikada, Otogar’a ise 60 dakikada gidilebileceğini kaydederek, “Ayrılıkçeşmesi İstasyonu’nda bu hatla entegre olan hat Üsküdar ve Marmaray’a uzanacak, Kozyatağı’ndan entegre olan bir başka metro hattı da Ataşehir üzerinden Ümraniye’ye kadar gidecek. Şartlar ne olursa olsun, ulaşım konusunda hummalı bir çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar kapalı.