Maltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi Özel Eğitim Dalında Yeni Ufuklar Açmak İçin Almanya’da

Abone Ol
Daha Fazla

2010-2011 Eğitim ve öğretim yılında Maltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi A.B projelerinden olan LdV- IVT (öğrenci stajı) için 3A Education& Service Hizmetleri ortaklığı ile “ Özel Eğitim Dalı Öğrencilerine Avrupa Standartlarında Staj” konulu 3 haftalık staj programı Almanya’nın Herne, Recklinghausen, Bochum şehirlerindeki çeşitli anaokullarında gerçekleştirilmiştir.

Proje’de Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü A.B projeler yürütme Biriminden Sorumlu Şube Müdürü Sayın Cevdet ERGÜL ve Maltepe Meslek Lisesi Okul Müdürü Hatice D. EKMEKÇİBAŞI bu alanda yapılan çalışmaları yakından gözlemlemek üzere Almanya’ da bu alanla ilgili kurumlarda1 haftalık ziyarette bulunmuşlardır.

Ülkemiz için yeni ufukların açılması gerekli olan bu alan adına yapılan staj programında Okul A.B projelerinden sorumlu Müdür Yardımcısı Proje koordinatörü ve yöneticisi Nilgün SÖNMEZ ile Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölüm Başkanı Sevgi TUNA refakatçı , bu alanda eğitim alan Özel Eğitim Dalı öğrencilerinden Melis ALADAĞ, Buket SERDAN, Dilara Merve ÇETİN, Gül Durdiye BATUR, Binnaz TÜRKMENDAĞ, Fadime Büşra AKSÖZ, Behiye ŞAHİN, Merve ÖZDEMİR, Kübra KIRATLI, Merve ERYİĞİT, Ebru AKDENİZ, Büşra YERLİKAYA, Sinem DOĞANAY, Dilek PİRİÇÇİ, Yasemin ANAR katılımcı olarak yer almışlardır.

Büyük beklenti ve umutlarla yapılan bu proje yapılan staj programı ile amacına ve hedefine uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Almanya ‘ da bulunan staj çerçevesi içindeki anaokul yöneticileri ve çalışanları büyük bir içtenlik ve sevecenlikle öğrencilerimize evsahipliği yapmışlardır.

Gerçekleştirilen staj programı sonucunda ülkemizde bu alanda yapılmakta olan uygulamalarla karşılaştırma olanağı bulunmuş ve bilgi alışverişi yapılmış olup, ülkemize transfer edilebilecek olan yönleri proje yaygınlaştırmaları sırasında bölümle ilgili eğitmen, öğrenci, ilgili yardımcı personellere aktarılacak ve paylaşımda bulunulacaktır. Ayrıca bu alana yönelik farkındalıkların artırılmasına ve yeniliklerin transferine de zemin oluşturulmuş olacaktır.

Bu proje ile öncelikle temel bilimleri içeren bilgi ve becerileri kazanmanın yanı sıra ; çağımızın gereği olan güçlü insan ilişkileri sağlama, çocuklarla iletişim kurabilme, yeniliklere ve teknolojiye uyum sağlayabilme temel mesleki bilgi eğitimi çağının gerektirdiği insan gücünü yetiştirme amaçlanmış olup projede yer alan öğrencilerimize de Avrupa da istihdam sağlanması açısından da yeni ufukların açılması sağlanmıştır.

Yorumlar kapalı.