Güvenç Abdal Derneği Uluslararası Boyutta Semahlarımız Adlı Etkinliği Gerçekleştiriyor

Abone Ol
Daha Fazla

Merkezi İstanbul’da bulunan ve kurulduğu 2007 yılından bugüne önemli çalışmalar gerçekleştiren Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği 30 Nisan 2011 Cumartesi günü Ankara’da Anadolu Gösteri ve Kongre merkezinde Alevi semahlarının en önemli örneklerinin yer aldığı uluslararası bir etkinlik düzenleyecektir.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Güvenç Abdal Araştırma Eğitim Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Hüseyin Koca Alevi – Bektaşi inancının anadolu coğrafyasının en önemli inançsal,kültürel dinamiklerinden biri olduğunu karizmatik önderliğini Hacı Bektaş Veli’nin yaptığı anadolu erenlerinin tarihimizin temel değerleri olarak görülmesi gerektiğini aktardı.

13. yüzyılda anadoluda sosyal,siyasal,ekonomik ve kültürel bir çözümlemenin yaşandığını bu çözülmenin yaşandığını bu çözülmenin Hacı Bektaş Veli liderliğinde Anadolu’nun farklı bölgelerinde köy ve ocak kuran dervişler aracılığı ile engellendiğini ileten sayın Koca Karadeniz coğrafyasında da eren düşüncesi adına da Hacı Bektaş Veli’nin halifelerinden Güvenç Abdal’ın faliyetler gerçekleştirdiğini aktardı.

13. yüzyılda Hacı Bektaş Veli’nin terkini ile Karadeniz’e gönderilen Güvenç Abdal’ın bugünkü Gümüşhane Kürtün bölgesine giderek harşit coğrafyasında yoğunluklu olarak yaşayan Türkmenlere sosyal,dini önderlik yaptığını söyleyen sayın Koca, Güvenç Abdal ile Karadeniz bölgesinde tarihsel bir dönüşüm yaşandığını Kürtün’den başlayarak bölgenin kısa zamanda Türkmenlere yurt olduğunu belirtti.

Temelini Ehl-i beyt sevgisinde hoca Ahmet Yesevi değerlerinde ve Hacı Bektaş Veli felsefesinde bulunan Alevi – Bektaşi öğretisinin 13. yüzyıldan itibaren Karadeniz bölgesinde organize olduğunu aktaran sayın Koca Alevi – Bektaşi inancının özünde insan sevgisinin bulunduğunu iletti.

Hüseyin Koca Alevi – Bektaşi toplumunun binlerce yıldır tüm dünya insanlığına bu bakış açısından baktığını Alevi – Bektaşi kitlenin hoşgörüyü yaşamlarının ana ilkesi olarak gördüğünü vurguladı.

Alevi – Bektaşi toplumunun Yunus Emre’nin yaratılmışı hoşgörürüz yaratandan ötürü ilkesini tarihten günümüze anadolu topraklarında her türlü baskı ve olumsuzluğa rağmen yaşattığını belirten Hüseyin Koca bu yanıyla Hacı Bektaş Veli düşüncesini anadolunun birliği ve beraberliği için en önemli özne olduğunu söyledi.

Bu tarihsel,inançsal ve bilimsel gerçeklerden yola çıkarak Güvenç Abdal Derneğini kurduklarını belirten Hüseyin Koca 30 Nisan 2011 Cumartesi Ankara’da Alevi – Bektaşi inancının temel ritüerlerinden olan Semahlar üzerine uluslararası bir organizasyon düzenleyeceklerini iletti.

Semah’ın yüzyıllar boyunca anadolu ve balkan coğrafyasında Alevi – Bektaşi canların inançları adına en önemli zenginliklerinden biri olduğunu söyleyen Hüseyin Koca programa Bulgaristan, Deliorman’dan, Yunanistan, Batı Trakya’dan, Ege Çepnilerinden, Balıkesir Tahtacılar’dan, Antalya Abdal Musa Tekke Köyünden, Ardahan Damal Türkmen’lerinden, Şanlı Urfa Kısas Beldesinden, Isparta Veli Baba Ocağından, Ankara Beypazarı Karaşar Yöresinden, Afyon Karahisar Kaya Belen Beldesinden, Adıyaman’dan, Tokat’tan, Amasya’dan Alevi Ocak mensuplarının katılacağını aktardı.

Hüseyin Koca onlarca ocak ve süreğin mensupları tarafından gerçekleştirilecek Semah’lar ile avrasya coğrafyasındaki erenlerin bir araya geleceğini söyledi.

Organizasyonun bilimsel bir içeriğe sahip olduğunu ve tamamen belgesel içerik taşıdığını belirten Hüseyin Koca organizasyona Ordu ilinden Güvenç Abdal Ocağını temsilen bir Semah topluluğunun da katılacağını, etkinliğin ücretsiz olup tüm canların davetli olduğunu iletti.

TARİH : 30 NİSAN 2011 CUMARTESİ
YER   : ANADOLU GÖSTERİ VE KONGRE MERKEZİ
SAAT : 17:00
ADRES : TÜRKOCAĞI CADDESİ NO : 14 BALGAT/ANKARA

Yorumlar kapalı.