Gazetemiz Yazarı Hasan Kaya Chp İstanbul 1.Bölge Milletvekili Aday Adayı Oldu

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazetemizde engellinin insan hakları konularında yazılar yazan, Gazetemiz yazarlarından Hasan Kaya, engellilerin sesi, soluğu ve yüreği olmak için CHP den İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı oldu.

Diğer Aday adaylarına başarılar dilediğini ve özellikle engelli aday adayı Bilgin Özkaynakın adaylığına çok sevindiğini, artık engelliler sorunların çözümü noktasındada söz sahibi olmalarının demokrasi açısından sevindirici olduğunu, listeye giremediği takdirde eğer Bilgin bey listeye girerse engellilerin insan hakları adına her türlü desteği ve katkıyı sunaçağını ifade etti.

Ayrıca kendisinin neden aday olduğunuda şöyle ifade etti. ENGELLİNİN İNSAN HAKLARI İÇİN, Milletvekilliğine adayım; Engellilerin yaşadıkları sorunları sorgulamak, Engellinin insan onuruna saygıyı güçlendirmek, yaşanan olumsuzluklara karşı siyasi tavır almak, engelli insanın sesi, soluğu, yüreği ve vicdanı olmak, engelli insanın insanileşme mücadelesine katkı sunmak ve sorunlarına çözüm üretmek için milletvekilliğine adayım Engellinin İnsan Hakları için politika geliştirmek, haklarımız kadar sorumluluklarımızın da olduğu kavrayışı içinde, Engellinin hak arama bilincinin geliştirilmesi için milletvekilliğine adayım.

Engellinin İnsan Hakları hedefi doğrultusunda projeler üretmek, engellinin sosyal, ekonomik ve siyasal hayata katılımının arttırılması, engellinin hakları açısından insan haklarına etik bakımından uygun görülmeyen davranış ve ilkesizliklerin ortadan kaldırılması, insan hakları etik kurallarının somutlaştırılması, insan hakları çerçevesinde yeni bir engelli kültürünün yaratılması, yeni bir engelli kimliğinin/kişiliğinin oluşturulması, sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamda ilkelerin ve geleneklerin yerleştirilmesi, engellinin insan hakları için demokrasinin gerçekleştirilmesi, siyasete yabancılaşmanın ortadan kaldırılması, paraya, zamana ve mekana bağlı olarak yürütülmekte olan siyaset yapma geleneğinin, bu yapısı nedeniyle etkisinde bulunduğu rantiye ve lümpen kesimin elinden kurtarılması, siyasi etik kurallarının yerelleşmesi için milletvekilliğine adayım.

Engellinin İnsan Hakları için bahsedilen amaçlarını gerçekleştirmek için yasaların engelli insanın onuruna saygıyı güçlendirecek hukuksal zeminini oluşturmak, haksızlık, yolsuzluk, hukuksuzluk, ayrımcılık ve dışlanmalara karşı siyasi tavır almak ve engelli insanın onuruna saygının güçlendirilmesi için milletvekilliğine adayım. Bu çerçevede; ülkeye, topluma, insanlığa, çevresine karşı sorumluluk taşıyan ve duyduğu sorumluluk gereği, sadece şikayet etmeyip, şikayetçi olduğu konularda “bir şeyler yapmak” isteyen, engelli engelsiz herkesi, engellilerin kendi kaderini belirleme mücadelesinde destek vermeye çağırıyorum. Engellilerin yaşadıkları sorunlara siyasal çözümler üretmek, tekerlekli sandalyelerimizle, asalarımızla, bastonlarımızla çıkmış olduğumuz bu yolda, sesimize ses, nefesimize nefes, çığlığımıza kulak vermenizi, engellinin kapalı toplum yaşamından açık topluma çıkması, kendi kaderini belirlemesi, bireyi bireyin, bireyi toplumun ve bireyi devletin karşısında güçlendirmek, engellinin insan hakları için politikanın geliştirilmesi ve onuruna saygının güçlendirilmesi için Milletvekilliğine adayım Engellinin İnsan Hakları için, Engellinin İnsan Onuruna Saygının Güçlendirilmesi için, Elit Değil, Etik Siyaset için HASAN KAYA CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı 0505 411 1995 hkaya_58@msn.com ÖZGEÇMİŞ 1969 yılında köylü bir ailenin ortopedik engelli bir bireyi olarak Sivas ın – Divriği ilçesinin Özbağı köyünde Ahır Hospıtal da dünyaya geldim. 1971 yılında ekonomik nedenlerden dolayı, taşı toprağı altın diye İstanbul a göç ettik. Kendimi hem sosyal hem de fiziksel engelli olarak ifade etmekteyim. İlk ve Ortaokulu bitirdikten sonra sosyal ve fiziksel engellerimden dolayı liseyi bir süreliğine bırakmak zorunda kaldım. Büro elemanı olarak başvurduğum bir firmanın Lise mezunu olmadığım için işe almaması yada fiziksel engelimi açıkça söylemeyip böyle bir yola başvurması.

İçimdeki okuma hırsını ve aşkını bir daha harekete geçirdi. 1988 yılında Üsküdar Akşam Lisesine kayıt yaptırdım. Gündüzleri pazar da çorap, bardak, toka, küpe gibi şeyler satarak hem okul paramı çıkardım hem de insanlarla iletişim kurmanın bir yolunu bulmuş oldum.

Diğer insanlarla diyalog kurdukça sosyalleştim, sosyalleştikçe insanlaştığımı fark ettim . Liseyi bitirdikten sonra. Üniversite imtihanlarına girdim. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi tütün işlemeciliği bölümünü kazandım, ekonomik engellerden dolayı kayıt yaptıramadım.

1994 yılında evlendim. Daha sonra tekrar girdiğim ÖSS sınavında Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandım. 2004 yılında bu bölümden mezun oldum. Çevremdeki çoğu kişinin “Açık Öğretimde Okul”mu laflarına inat.

Bilginin sınırsız olduğunu ve öğrenmenin yaşı olmadığını savunan, hayat boyu eğitimi kendime ilke edinen ve özgürleşmek için bilgiyi bilmek gerektiğine inanan biri olarak, eğitimime master düzeyinde yapmaya karar verdim.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans Programı ndan 2010 yılında Engellilerin Sosyal Güvenlik Kurumları Karşısındaki Yeri adlı çalışmayla mezun oldum. Halen Açık Öğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümünde eğitimime devam etmekteyim.

2008-2009 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde İngilizce dil eğitimi aldım. Dilan ve Deniz Başak adında iki kız çocuğum var. SİYASİ DENEYİM 1989 Yılında SHP Kartal ilçe üyesi olarak başladım.

Gençlik kollarında görev aldım. 1992-1993 yıllarında SHP Maltepe ilçe gençlik kolları başkanlığı, 1993 yılında Maltepe ilçe ve İstanbul il kongre delegeliği görevi yaptım. Çeşitli STK larda görevler aldım. Çeşitli dergi, gazete ve web sitelerinde İnsan hakları Engellinin insan hakları İnanç özgürlüğü konularında köşe yazıları yazmaya devam ediyorum. Bir çok seminer, panel ve sempozyumlara konuşmacı olarak katıldım.

Yorumlar kapalı.