Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti 12 Haziran Seçim Beyannamesini Açıkladı

Abone Ol
Daha Fazla

Başbakan Erdoğan, Ak Parti seçim beyannamesini açıkladı. Buna göre, İstanbul’da 2 yeni şehir kurulacak…

İşte o açıklamalar:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 12 Haziran 2011 Seçim Beyannamesini 5 Ana Başlık ile Açıkladı.

İşte O Başlıklar

İleri demokrasi, büyük ekonomi, güçlü toplum, marka şehirler ve lider ülke.

“Kent içi ulaşım… 100 binin üzerindeki kentlerde ulaşım ana planları tamamlanacak. 8.5 yılda 480 bin konut. Önümüzde 12 yıl var. Bunun üzerine 500 bin daha ekleyeceğiz.

Yeni bir müjde de veriyorum: Bu proje çok daha önemli yeni evli ya da evleneek yoksul çiftler için, yuva teşvik fonu başlatıyoruz. Bu programa müracaat eden çiftler için içinde kısmi bir donanım yapıyoruz. 25 yıla varan vadelerle peşinatsız ucuz konut sahibi yapacağız.

Ustalık döneminin mesuliyeti biraz daha fazla.. Onun gereğini yapıyoruz.

Yerel yönetimler idari yönden yeniden yapılandırılacak. 2023’te İstanbul’un nüfusu – şu anda 15’in zaten üzerinde- 17’ye doğru yürüyecektir. İstanbul’da iki yeni şehir kuracağız. Biri Avrupa’da, biri Anadolu’da… Yapacağımız sunumlarda mimari çalışmalarımızı, animasyonları göreceksiniz.

İstanbul’da 3. uluslararası havalimanını göreceğiz… Aynı şekilde limanları ile yatırıma yönelik adımlarla müzelerle bu adımları göreceksiniz… 3. Boğaz Köprüsü tamamlanacak… İki tüp geçit ile yer altında dünya kuracağız… Raylı sistemin yanında lastikli sistemi de takdim edeceğiz… Raylı sistem ağını iki katına çıkaracağız… Yeni kongre salonları yapılacak.. Galataport ve Haydarpaşaport hayata geçecektir…”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Seçim Beyannamesi’nde sağlık alanında yapılacak çalışmalara da yer verildiğini açıkladı. İşte sağlık alanında yapılacak çalışmalar ve Erdoğan’ın açıklamaları:

Kamu özel ortaklığı modeli ile sağlık birimleri ve büyük rekreasyon alanlarının bir arada bulunduğu dev şehir hastaneleri oluşturacağız. Ustalık dönemini en önemli adımları olarak hayata geçireceğiz. Sedye üzerinde sokakta taşınan hasta görmek istemiyoruz. Bandın üzerinde taşınacak.

Modern teknoloji ne gerektiriyorsa onu yapacağız. Nasıl ki bir yataklı, iki yataklı odaları kurduysak yeni yapılanları daha da ileri teknolojiyle tanıştıracağız.

Doktor sayısını 2023’e kadar aşamalı olarak iki katına çıkarmış olacağız. 120 bin olan doktor sayısı 2023’te 200 bine çıkaracağız…

Biz bunların hesabını yaptık. Artık tamamıyla sağlık alanında üniversite kurmaya başladık. Tıp fakültelerine destek verdik. Yani devletin şu andaki eğitim araştırma hastaneleriyle onları birlikte çalıştırıyoruz.

Yeni adım da uzman doktorlarımızın kariyer yapma imkanlarını da sağlamak. YÖK bu adımı da atıyor. Bezm-i Alem tamamen sağlık üniversitesidir… Tıp fakültesine destek verdik. Devletin bu hastaneleri ile onları birlikte çalıştırıyoruz… Uzman doktorların kariyer imkanlarını da buralarda sağlayacağız… Bunların hiçbiri yoktu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Seçim Beyannamesi’ni açıklamaya başladı. Başbakan’ın açıklamalarında sır gibi saklanan çılgın projenin detaylarının da yer alacağı söyleniyor…

İşte Başbakan’ın açıklamalarından bazı notlar…

“Ak Parti Seçim Beyannamesi, önceki beyannamelerimiz gibi son derece detaylı bir şekilde hazırlandı.

“ENFLASYONUN DENGESİNİ ALTÜST ETTİLER”
Türkiye, yakın tarihinde siyaseti popülizmden ibaret gören, adeta yalanla özdeşleştiren, siyasi anlayışları çok gördü. ‘O ne verirse ben beş fazlasını veririrm’ diyorlardı. Bu tür siyasi anlayış ülkemize bedeller ödetti. Sırf iktidara gelebilmek için sınırsız vaadlerde bulunan siyasetçiler verdikleri tüm vaadleri unuttular. Aynı iktidarlar seçimlerin yaklaşması ile birklikte muslukları sonuna kadar açtılar. Devletin hazinesini boşalttılar. Merkez Bankası’nı 24 saat çalıştırarak para bastılar. Merkez Bankası banknot matbaasını çalışıtrarak sürekli para bastılar. Faiz bir gecede yüzde 7.500’e fırladı. Ekonominin tüm dengesini alt üst ettiler. Bunun rantını kimler yedi?

“VATANDAŞTAN KÜREKLE PARA ALDILAR”
Seçimden sonra ekonominin yakası biraraya gelememiştir. Çok daraldıklarında büyük bir telaşa kapılmışlar. Paraya bir sıfır daha koymuşlar. 6 tane 0’ı paraya yerleştirmişler. Bu benim vatandaşımın sıkıntısına şifa mıydı? Onların bir milyona alamadıklarını biz şimdi daha fazlasını 1 liraya alıyoruz. İşte onurlu millet bu. Enflasyon, yüksek faiz, bütçe açığı yoluyla vatandaştan kürekle alıyorlardı. 8,5 yıllık iktidarımızda en çok bu tahribatı gidermek için çalıştık. Ak Parti olarak Türkiye’nin sorunlarını, hedeflerimizi, vizyonumuzu, projelerimizi her zaman açık ve net paylaştık. 3 Kasım seçimleri öncesinde milletimize son derece samimi bir şey söyledik: “3 yıl bizden bir şey beklemeyin”. Biz hayal ticareti yapmadık. Bugün de 12 Haziran seçimleri öncesinde bunu yapmayacağız. İktidara gelmek, fazla oy almak için dürüst siyaseti terkedenlere milletim tenezzül etmeyecek.

AK Parti’nin seçim beyannamesi içinde, Kaf Dağı’nı asla göremeyeceksiniz. Bu beyannamede, ulaşılamaz hedeflere, ulaşılamaz hayallere, masalımsı vaadlere asla rastlamayacaksınız. AK Parti’nin seçim beyannamesi, hayal tacirliği yapmak, umut simsarlığı yapmak için değil, Türkiye’ye son derece güçlü, makul, mantıklı bir yol haritası çıkarmak için hazırlanmıştır.

“CANAVARI VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKARDIK”
Tüp, yağ sıralarını unutmadık. Bu ülkeye mazot bulamıyorlardı. Mazot bulamıyordu bu ülke. Türkiye büyüdüğünde, zenginleştiğinde boş vaatlerle halkı kandıranları unutmadık. Ben burada CHP’ye gönül verenlere de, MHP’ye gönül verenlere de, diğer partilere gönül verenlere sesleniyorum. Türkiye’nin ekonomosini 26. sıradan 17. sıraya nasıl çıkardıysak; ilk 10’a sokacak adımları atıyoruz. Kişi başına milli geliri görüyorsunuz, 10 bin doları aştı. 8.5 yıl önce bu 2300 dolar idi. Nerelerden nereye geldik? Bizim devraldığımız Türkiye öyleydi. Kamu net borç stokuna bakıyorsunuz, milli gelire oranı yüzde 74’tü şimdi yüzde 47. Enflasyon şimdi 3,99… Bu canavar benim Ahmet’in Mehmet’in cebinde dolaşıyordu. Bu canavarı çıkaran el AK Parti hükümetinin eli oldu. Şu anda farklı bir Türkiye var. 12 Haziran seçimlerine girerken büyük bir hassasiyetle çalışıyoruz. Nezaketi elden bırakmayacağız, nezaket, karşılıklı saygı üzerine bir süreç yürüteceğiz. İthamlar, karalamalar üzerine bir kampanya değil; planlar, projeler üzerine bir kampanya yürüteceğiz. Bu beyanname bir gelecek çizen bir beyannamedir.”

“Türkiye Hazır, Hedef 2023” seçim beyannamesi kitapçığının üzerinde yazılı. 8.5 yıl ne yaptığımızı takdim edeceğiz. 2023 hedeflerini de takdim edeceğiz. Basın mensuplarının ellerinde bu olacak. Burada anlatmaya zaman yetmez. Seçim beyannamesi sandıklar açıldığında unutulacak bir beyanname değil. Yola çıkarken “Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız” demiştik. Bizimkiler uygulanan projeler oldu.

Beyannamemizin 5 ana başlığı var. Bunlar: İleri demokrasi, büyük ekonomi, güçlü toplum, yaşanabilir çevre- marka şehirler ve lider ülke.

Bizim 3Y projemiz vardı. Yoksulluk, yolsuzluk, yasaklarla mücadele şeklinde. Yasaklarla mücadele konusunda yürüttüğümüz projeler ekonomimizin büyümesini sağlamıştır.

“KİŞİ BAŞINA MİLLİ GELİR 2023’TE 25 BİN 76 DOLAR OLACAK”
Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında olması manidar. En hızlı büyüyen ekonomiler arasında olmamız önemlidir. Para politikalarından taviz vermedik. Girdiğimiz seçimlerde popülizm yapmadık. Milletin kaynaklarını çar çur etmedik. Tüyü bitmiş yetimin hakkını ne yedik ne de kimseye yedirdik. Bugün seçime 2 aydan daha az zaman kalmışken, enflasyonun ve diğer dengelerin dengeli biçimde seyretmesi Türkiye’nin alışmadığı bir durumdu. Ekonomide disiplini tavizsiz sürdüreceğiz. Gayri safi yurt içi hasılanın 2015 yılında 1 trilyon 76 milyar dolara, 2019’da 1 trilyon 486 milyar dolara, 2023’te 2 trilyon 64 milyar dolara ulaşması hedeflendi.

Kişi başına milli gelir 2019’da 14 bine, 2023’te 25 bin 76 dolar seviyesine çıkarılacak.

İhracatımız 2019’da 317 milyar dolara, 2023’te 500 milyar dolara yükseltilmesi planlandı

“1 MİLYON İŞSİZE İŞ”
Kayıt dışılık azaltılacak böylece vergi oranları da azaltılacak. Fiyat istikrarı sağlanacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında İstanbul ilk 10 finans merkezleri arasında yer alacak. Gerekli vergisel, beşeri, fiziki, hukuki tedbirler alınacak. İMKB’de işlem gören Türk şirket sayısı 1000 olacak. Yabancı işlem sayısı Türk şirketinden fazla olacak. İstihdama öncelik verdik. Tüm vatandaşlarımıza iş sağlamak en önemli önceliklerimizden olacak. Kriz boyunca istihdamımız azalmadığı gibi 2010’da 1 milyon 317 bin vatandaşımıza istihdam sağladık. Ülkemizde işsizlik sorununun mesleksizlik sorunu olduğundan hareketle uzmanlaşmış meslek edindirme merkezleri projesi dediğimiz adımı attık. 5 sene devam edecek bu pojeyle 1 milyon işsizi eğitecek ve işe yerleştireceğiz. Böylece işletmelerimizin rekabet gücü artacak. 121 meslek lisesini uzmanlaşmış meslek edindirme merkezi yaptık. Modern teknolojiyle donattık. İşsizliği 2023 itibariyle yüzde 5’e indirmeye, istihdam oranını yüzde 50’ye yükselteceğiz.

Tarım dışı istihdamı 0,52’den 0,62’ye yükseltmeyi hedefliyoruz… Hayat boyu öğrenmeye katılmayı yüzde 2’den yüzde 7’ye çıkaracağız… Aktif işgücü piyasaları kapsamında nitelik artırmak için işgücü kurslarından her yıl 400 bin işsiz alacağız…

“2023’TE UYDU ÜRETECEĞİZ”
Ülkemizde ilk kez tank üretilmeye başlanmıştır. İnsansız hava aracı denemelerine başlanmıştır. ABD’den sonra insansız hava aracı üreten 3. ülke Türkiye olacak. İlk savaş helikopterimiz olan helikopterin yazılım ve tasarımı tamamlandı. 2012 sonu itibariyle seri üretim başlıyor. Türkiye F16 modernizasyon merkezi oldu. Değişik ülkelerden gelen F15 modernizasyonu ülkemizde yapılıyor. Yerli üretim ve teknolojisini yüzde 50’yi çıkaran ülkemiz 2023’te uydularını, savaş tüfeğini, topunu üreten bir ülke olacaktır.

İşadamlarımıza yeni pazar ve yatırım alanları açtık. Sanayi Strateji Belgesi ile sanayide verimliliği yükseltip dünya ihracatından daha fazla pay alacağız. Avrasya’nın üretim pazarı olacağız… Savunma sanayinde üretim artık ülkemizde yapılıyor. Piyade tüfeğini bile üretemiyorduk şimdi biz üretiyoruz.

“TURİST SAYISI 2023’TE 50 MİLYON OLACAK”
İhracatı 2023’te 500 milyar dolara çıkaracağız. 50 bin olan ihracatçı sayımızı 100 bine çıkaracağız. Dünyaca tanınan en az 10 marka çıkaracağız. Turist sayısı 13 milyon kişi, geliri ise 12 milyar dolardı. 2010’da 2002’ye göre turist sayısı 28,5 kişi; turizm geliri ise 22 milyar dolara ulaştı. Turist sayısını 2023’te 50 milyona çıkaracağız. Turizm gelirini 50 milyar dolara yükselteceğiz.

Ulaştırma önümüzdeki dönemde de önceliklerimiz arasında. Ülkemizin en az 16 noktasında büyük ölçekli lojistik merkezleri kurulacak. Bölünmüş yollar 2019’da 31 bin km’ye, 2023’te 36.500 km’ye çıkarılacaktır.

“KENDİ UÇAĞIMIZI ÜRETECEĞİZ”
2023’e kadar kendi uçağımızı yapmış olacağız. Biz laf üretmiyoruz. Ülkemizin 4 bir yanını demir ağlarla örüyoruz. Hızlı tren 10 bin kilometreye çıkarılacaktır… Ana muhalefet zihniyeti patika yol bile yapamadı. Eser ortada, demir ağlarla örmeye devam ediyoruz evelallah. Ülkemizin neresinde olursa olsun, uçakla seyahat etmek istediğinde 1 saatten daha kısa sürede bir havaalanına ulaşma imkanını bulacaksınız. Şu anda 46 havalimanımız var. Geldiğimizde nerde? Ücretler artık havayolu değil halkın yolu oldu. En lüks otobüs fiyatına uçaklarla her yere gidebiliyoruz. Karayolunda 365 milyonluk yolcu kapasitesi yıllık 400 milyona ulaştırılacak.

İstanbul’da tüp geçit, 3. köprü, Körfez Geçisi, Çanakkale Boğaz Geçisi 2023’e kadar tamamlanacak… “

Yorumlar kapalı.