Başkan Zengin "Umut Trenine Desteğim Tam"

Abone Ol
Daha Fazla

Bir süredir faaliyet gösteren Umut Treni Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin ile kahvaltıda bir araya geldi. Derneğin faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren dernek yöneticileri Zengin’den çalışmalarına destek vermesini ve ortak projeler yürütmek istediklerini söylediler.

Maltepe Sahil Yolu üzerinde bulunan Maria’nın Bahçesi isimli restoran’da bir araya gelen Umut Treni yöneticileri ve Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin Umut Treni Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Burhanettin Güler’den derneğin çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Umut Treni ile ilgili bilgi veren Güler konuşmasında “ 1999 yılında deprem bölgesinde gönülle olarak çalışmalarıma başladım. Bir süre bu şekilde devam ettim. Türkiye’nin birçok noktasından yardımlar geliyordu. Bende bu yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyordum. Yoğun talep olması üzerine resmi bir çatı altında bu işi yapmaya karar verdim. Ve arkadaşlarım ile bu derneği kurduk. Sizlerden Dernek çalışmalarımıza destek vermenizi istiyoruz. Hatta ortak projeler geliştirerek yardıma muhtaç insanlarımıza daha rahat ulaşırız. Sizlerin bu konuda desteğinizi talep ediyoruz” dedi.

Daha sonra hazırladığı sunumu başkana okuyan yönetim Kurulu Üyesi Nurcan Arslan amaçlarının bu alanda fark yaratmak olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti “ Amacımız bu alanda fark yaratarak ve sizlerinde desteğiyle daha kalıcı ve sürdürülebilir çözümler üretmektir. Sosyal sorumluluk her şeyden önce bir bilinç gerektirir, Varlık olarak her birimiz evrendeki bir boşluğu doldurmak ve birbirimizi tamamlamak için varız. Sosyal sorumluluk bir gönül işidir.Tüm bireyler ve kurumlar içinde yaşadıkları toplumun, yaşam kalitesini yükseltmek için, eğitim, sağlık, çevre,kültür ve ekonomi gibi daha bir çok olguların gelişimine duyarlı olmalıdır. Bu aynı zamanda Evrensel bir sorumluluktur. Umut Treni gönüllüleri olarak bizler, engelli dostlara destek sağlamak amacı ile yola çıktık.

Engelli olsun veya olmasın her birey kendi içinde farklı yeteneklere sahiptir.Engelli olmak,bir şey yapamamak anlamına gelmiyor.Eğer öyle olsa idi,görme engelli olan Aşık Veysel, İşitme engelli olan Bethowen, bedensel Engelli olmasına rağmen,4 kez 12 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ni yöneten Franklın D.Roosevelt dünya tarihine isimlerini yazdırmış olmazlardı. Eminim ki aramızda uzanacak bir el ile keşfedilmeyi bekleyen sayısız engelli dostlarımız vardır.Umut Treninin amaçlarından birisi de engelli arkadaşlara el uzatarak,balık verirken aynı zamanda balık tutmayı öğretmek,evrende yalnız olmadıklarını ve bizler içinde gerçek birer öğretmen olduklarını hissettirmek ve onların sevinçlerine hüzünlerine ortak olmaktır. Umut Treni Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği 2011 yılının Şubat ayında resmi olarak faaliyetlerine başlamış ve bugüne kadar 167 adet engelli arabası,3 adet akülü araba,1 adet protez bacak sağlamıştır.Ayrıca 170 arkadaşın da kan ihtiyacını karşılamıştır. Faaliyetlerimizde yalnız olmadığımızı biliyoruz.Her gün bizlere katılan gönüllü üyeler ve kurumlar ile büyüyoruz.Sizlerinde desteği ile daha çok engelli arkadaşa ulaşabilmeyi umut ediyoruz.Çok sevdiğim bir söz vardır. Derki: "Bir gram eylem, bin ton kavramdan değerlidir." Eyleme geçmek umuduyla” diyerek sözlerine son verdi.

Yapılan konuşmanın ardından söz alan Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin ise konuşmasında “ Topluma yararlı projelere her zaman destek verdik. Yardıma muhtaç vatandaşlarımıza belediye olarak ulaşıyor ve gereken yardımı yapıyoruz. Ancak bizimde ulaşamadığımız kişiler muhakkak vardır. Bu vatandaşlarımıza ulaşma noktasında sizler gibi dernek faaliyetleri yürüten STK lar ile irtibatta oluyoruz. Umut Treni Derneği’nin talepleri doğrultusunda elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Başkan Güler’in de ifade ettiği gibi farklı projeler ile vatandaşın yararına olacak işlere birlikte imza atabiliriz. Maltepe Belediyesi olarak desteğe hazırız” dedi.

“BAHADIR ERDOĞDU İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Umut Treni Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen kahvaltıya katılan ve toplantı sonunda soruları yanıtlayan Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Bahadır Erdoğdu Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili sorulan sorulara “ Maltepe’de faaliyet gösteren Umut Işığı Engelliler Derneği ile görüşmeler devam ediyor. Kısa zamanda bu dernek çalışmalarına başlayacak. Şuanda gerekli prosedürler gerçekleştiriliyor. En kısa zamanda bütün işlemlerin bitmesinin ardından Bahadır Erdoğdu hizmete girecek. Öte yandan Zümrütevler’de Kız Öğrenci Konuk Evi ve Kadın Sığınma Evi Projemiz hala devam etmekte. En kısa zamanda bu iki proje de hayata geçecek. Küçükyalı’da Erkek öğrenci Konuk Evi projemizde ise bünyesinde otopark, sağlık merkezi ve mağazalar yer alacak bu çalışmalarda tüm hızıyla devam etmekte” dedi.

Düzenlenen toplantıya Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Başkan Yardımcısı Ercan Köymen, Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Gültekin Karakaş, Dernek yöneticilerinden Başkan Burhanettin Güler, yönetim kurulu üyelerinden Melda Özateş, Hüseyin Akkaya, Hüseyin Yılmazer, Bilal Özel, Cihan Erkay, Derya Eser, Hilal Eser, Lale Ülker Nurcan Anslan ve Perihan Özyurt düzenlenen yemekte hazır bulundular.

Yorumlar kapalı.